Zdroj: crimemagazine.com

Široký úsměv na tvářích se rozhostil po verdiktu brněnského Městského soudu na tváři třech obžalovaných v kauze vydání knihy projevů Adolfa Hitlera. Pavlu Kamasovi, Lukáši Novákovi a Stanislavu Beerovi hrozilo až deset let vězení. Podle verdiktu soudce Martina Hrabala se ale nedopustili trestného činu.

knihu „Adolf Hitler: Projevy“ vydalo nakladatelství Guidemedia v roce 2012 v desetitisícovém nákladu. Podle Kamase to je vlajková loď společnosti, přičemž prý za vydáním nelze hledat žádnou propagaci nacismu. „Hitler prodává lépe než Coca-Cola,“ vysvětloval Kamas soudu pohnutky pro vydání. Sám Kamas byl před lety odsouzen, když jako skin napadl jiného muže, který jej označil za nácka.

„Jedná se o dobový text se všemi atributy historického nacismu. I když se nabízí napojení na neonacistické hnutí, tak nebylo prokázáno, že by některé soudobé hnutí navazovalo na podobu Hitlerova nacismu,“ vysvětlil Hrabal verdikt.

Státnímu zástupci Janu Petráskovi nevadilo to, že trojice vydala diktátorovy projevy, ale že je doprovodila mezititulky a předmluvami, které vykreslovaly Hitlera jako mírumilovného muže, který usiloval o mír mezi národy a měl v úctě i český národ. Ani za předmluvy ale soudce Hrabal netrestal. „Soud dospěl k názoru, že komentáře nejsou dílem Stanislava Beera. Je to souhrn projevů sestavený z pohledu řečníka, jsou to pouze kompilace myšlenek, které řekl Adolf Hitler,“ upřesnil Hrabal.

„Obžaloba neměla být nikdy podána. Je důležité, aby měl každý člověk možnost seznámit se s tím, na čem nacistické hnutí spočívalo. Kniha je propagací nacistického hnutí, to nejde ani jinak, když jde o Hitlerovy projevy, ale nevyjadřuje souhlas s těmito myšlenkami,“ konstatoval právní aktivista Tomáš Pecina, který zastupoval nakladatelství.

Kniha propaguje nacistickou ideologii

Soud nedal ani na názor znalce na extremismus a historika Vojenského historického ústavu v Praze Jana B. Uhlíře. „Ten dospěl k jednoznačnému závěru, že kniha úmyslně manipulativním způsobem a téměř na každé straně propaguje nacistickou ideologii, a to způsobem, který přesně zapadá do stylu, jakým soudobá neonacistická scéna tuto ideologii podsouvá širším vrstvám obyvatelstva,“ upozornil Petrásek.

„Soudobá neonacistická scéna se snaží prezentovat Adolfa Hitlera jako člověka, který to s Evropou myslel dobře, nebyl to zločinec a masový vrah, nastolil sociální smír, všichni byli spokojení,“ stál si za svým Uhlíř.

Zdroj: novinky.cz

Pavel Kamas (vpravo) se spoluobviněným Lukášem Novákem tvrdil, že Hitler je dobrá obchodní značka.
Pavel Kamas (vpravo) se spoluobviněným Lukášem Novákem tvrdil, že Hitler je dobrá obchodní značka.

1 Komentář

 1. plan9
  11.9.2014 – 16 Elul 5774 v 20:24 — Odpovědět

  neda se svitit, knihy by mely byt dostupne, at uz jsou nejhrubsiho kalibru.
  lidstvo lide by melo mit moznost cist vsechny mozne tisky.
  o tom jsem presvedcen.

  o cem uz nejsem presvedcen je to, ze to lidstvo dokaze precist, pochopit
  a vyvodit spravne zavery, kde zacalo to silene obdobi nacismu, ze to priletelo
  na kridlech vseobecne popularity dolfiho.

  a kvuli dolfimu je i par neskodnych veci uz dneska zapovezeno.
  jeste muj pradedecek nosil takovy knirek pod nosem kolem roku 1910.
  dneska se cese pesinka jen na spravne strane a jmeno adolf je jen pro masochisty.
  budhisticky/hinduisticky hakac, no nazdar.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Řešení pro Prahu jde proti proudu maločeského rasismu

Další článek

Tradiční romské pojetí školní docházky