Zdroj: Archiv

Robert Vašíček (narozen 3.9.1979 v Praze) je lídr volební strany Řešení pro Prahu a majitel PR agentury CZPR. Mezi jeho zájmy patří cestování, auta, pejsci – respektive bígl a počítače. Je svobodný.

Dobrý den, pane Vašíčku, dozvěděl jsem, že ve Vašem hnutí usilujete o bezplatnou dopravu v regionu Praha. Můj kolega Tomáš napsal článek o Tallinnu, kde se myšlenka velice dobře osvědčila. V tomto Vás rozhodně podporuji! Ale kde se vezmou peníze?

MHD v Praze stojí cca 14,7 mld., z toho 10 mld. Tvoří dotace z regionálních daní a 4,7 mld. se vybere na jízdném (údaj za loňský rok). To ovšem není čisté číslo, protože podstatnou část tohoto výnosu tvoří nejrůznější licence (Opencard), poplatky, externí služby a efektivní výnos se tak pohybuje v řádu stovek miliónu korun. Pokud odstraníme tento moloch, můžeme peníze soustředit pouze na provoz, samozřejmě stoupne počet cestujících v MHD a tak dnes podle propočtů roční náklady na bezplatnou MHD v Praze na 12 až 13 mld. korun. Podstatná výhoda je, že na MHD přejdou i řidiči, kterým se do té doby vyplatilo jezdit po Praze autem. Jenom ze středních Čech denně jezdí za prací kolem 400 tisíc lidí, dále z ústeckého kraje 60 tisíc lidí a nikoliv nepodstatná z nich jezdí autem, při tom by je mohli nechat na okraji Prahy a používat bezplatnou MHD.

A co budou dělat ti pracovníci, jež dělají tu nejšpinavější práci (a ještě s láskou) ve vyspělých zemích na Světě, tedy revizoři?

Doufám, že je přeškolíme na jiné potřebnější profese, ostatně rozšířená MHD, bude potřebovat více zaměstnanců, takže propouštění neočekáváme.

Vrátíme se k Opencard. Vidíte nějakou spojitost mezi poplatky, nákladovostí a cenou projektu Opencard a Pavla Béma? Máte nějaké informace o korupci?

Korupce je stejně stará jako peníze a daně. Vzhledem k archeologickým nálezům byla známá i v Egyptě. Máte přímou korelaci mezi výši vybraných daní a výši korupce. Čím více daní se vybere, tím více se toho samozřejmě ukradne. Nepochybuji tedy o tom, že v předraženém Opencard hrála svou roli korupce a pokud se na ní nepodílel přímo Pavel Bém, tak možná některý z jeho náměstků.

Jdete tedy do politiky, abyste i sobě mohl část toho medvěda naporcovat?

Mou filozofii najdete na www.danedolu.cz – zjednodušeně lze říci, že boj proti korupci zvýšeným dohledem nefunguje, jedinou efektivní cestou, jak umenšit korupci, je snížit velikost medvěda, protože čím méně vyberete na daních tím méně se toho dá ukrást. A čím jsou daně konkrétnější, rozpočtové určení na jednotlivé kapitoly, tím méně se toho odkloní. Proto jdu do politiky medvěda zaříznout a mým zájmem je, abychom jako občané neplatili zbytečné daně.  To bude můj zisk.

Jakou roli v přerozdělování daní hraje EU?

EU je podle mě sympatický projekt, ovšem jeho byrokracie je hotový Kafkův román. Nejsem pro vystoupení z EU, ale jsem pro větší ekonomickou autonomii jednotlivých států, tedy Vaše manželka si také nenechá posílat Vaši výplatu přes tchýni.

Necháme politiku politikou a půjdeme k tomu, o čem jsem prvně spolu začali komunikovat: Židovství. Jaký k němu máte vztah?

Vysoce pozitivní, rozděluji židovství na náboženskou a filozofickou část, kdy náboženská část je pro mě hodně přísná a obdivuji lidi, kteří ji dodržují. Je to život plný odříkání a přísných pravidel. Zatímco filozofickou část používám denně ke svému životu jako bezednou studnu moudrosti.

Studna moudrosti pramení z historie. Máte židovské kořeny?

Z matčiny strany jsou mými předky pražští zlatníci Šmídové, je potřeba si uvědomit že obor zlatnictví byl tehdy majoritně židovskou záležitostí.

O jakém století mluvíte?

Bavím se třeba o 19. století, s tím že naše rodinná tradice skončila v roce 1948 znárodněním mého pradědečka.  Rovněž moje rodinné kořeny jsou spjaty se vznikem Československa, který je známým kontroverzním publicistou Adamem B. Bartošem, označován za obřezanou republiku. Je to zřejmě proto, že Židé se v té době emancipovali a nechali vyniknout své přirozené schopnosti, jen pan Bartoš s tím má historický problém. Otec mé matky Josef Ingr byl osobní stráží prezidentů Masaryka a Beneše a jeho bratr Jan Sergej Ingr byl armádním generálem a ministrem obrany. Sloužit první republice bylo rodinným posláním.

Poslední otázka: Věříte v Boha?

Věřím v princip Vesmíru, můžeme to nazvat Bohem a jsem přesvědčen, že naše fyzická existence zde, má konkrétní poslání k činům, proto se snažím vyplnit svůj život činy a tak možná plním Boží záměr.

Autor: David Fábry

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

V polovině října do Prahy zavítá nejznámější izraelský sbor – The Gary Bertini Israeli Choir

Další článek

Zapomenutí