Zdroj: Facebook

Bollywoodskou tvorbu od jejích počátků formovaly menšiny: U jejího zrodu stáli Pársové, později se v ní výrazně prosadili Pandžábci a dnes vidíme, že tři nejúspěšnější herci jsou muslimové. 
Zejména ranější léta hindské kinematografie jsou však (pro někoho možná překvapivě) spojeny i s židovskými tvůrci. Někteří pocházeli přímo z Indie či z Blízkého východu (jako poměrně známá herečka Florence Ezekiel Nadira), objevil se však mezi nimi i pražský rodák Willy Haas, který do Indie uprchl před nacizmem.

V sobotu 25. října přitom v malém sále Světozoru uvedeme snímek Prem Nagar z roku 1940, na němž se Willy Haas podílel jako scenárista. Projekce navíc bude doplněna o (anglicky mluvenou) přednášku Dr. Christopha von Ungern-Sternberga, v níž bude Haasova činnost v Indii představena podrobněji.

Projekce jistě stojí za návštěvu i proto, že existuje jen velmi málo indických filmů natočených před rokem 1950, které má běžný smrtelník možnost zhlédnout.

Více na našem webu: http://www.bollywood.cz/prem-nagar

Autor: Miroslav Libicher

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Soutěž o poukaz v hodnotě 1000,-

Další článek

Definícia antimuslimského rasizmu