Zdroj: idnes.cz

Čerstvý senátor za Zlínský kraj Ivo Valenta je pravděpodobně nejraritnější senátor v Evropě. Ale nesuďme jen jeho, za jeho zvolení mohou především jeho voliči. Ti by měli mít především máslo na hlavě.

 

Začněme jeho podnikáním. Dnes a denně slyšíme o tom, jak do hracích automatů naházeli nezaměstnaní všechny své dávky. Jaké vznikají rodinné tragédie z těchto závislostí. Narkomani když nevyhrají v automatu, jdou přepadat a loupit. I úředníci, člověk by si řekl že to nejsou lidé úplně ze dna, občas něco zpronevěří a jdou si zahrát v bláhové naději, že sázku rozmnoží. Nerozmnoží, jen se zadluží a spirála se roztáčí. Ani vyhrát nemohou, vemte si co majitelé firem z hazardního businessu mají za majetky. Rodiny se rozpadají, ale žraloci hrabou.

Namítnete, že pan Valenta nepodniká v hracích automatech, ale “pouze” v kurzových sázkách. Tak se zkuste zajít někdy podívat do takové průměrné sázkové kanceláře v nějakém městě. U stolků tam posedávají zkrachovalé existence, které nemají daleko k bezdomovcům. V ruce žmoulají papírek a snaží se přijít na ten správný výsledek, jak skončí fotbalový (hokejový, volejbalový …) zápas aby mohli u pultu odevzdat pár svých, většinou posledních drobných.

A co na problém hazardu pan Ivo Valenta, majitel skupiny Synot? “Je to uměle vytvořená bublina, která netrápí většinu obyvatel”. Ano, musím přiznat, že rakovina také např. netrápí většinu obyvatel a přesto všichni tak nějak cítíme, že proti ní je potřeba bojovat. Pan Valenta zjevně ne.

Pan Valenta je v takovém balíku, že trvale žije v Monaku. Víte, tam to vůbec není levná záležitost. Tak skutečně žijí jen ti nejbohatší. Hazard prostě nese. A bude tam žít i dál, nicméně do Senátu bude dojíždět (pardon dolétat) a to nejen na jednací dny. No já osobně mám představu takovou, že kdo bere plat kolem 70 tisíc měsíčně, tak by měl pracovat aspoň těch 5 dnů v týdnu a na víkend by si mohl létat třeba na Aljašku. Pochopil jsem že u pana senátora tomu bude spíš naopak.

Ale teď to hlavní. Proč si myslíte že si lidé dávají trvalé bydliště do Monaka? Kvůli tomu, aby tam mohli bydlet v panelákovém apartmá (u nás se tomu říkalo dřív byt 2+1 v paneláku a lidově přezdívalo Králíkárna na lidi) za který zaplatí tak desetinásobek toho co o pár kilometrů dál mimo hranice Monaka? Že by je tak přitahovala ta betonová džungle? Že by středomořská krajina? Ale to si lze najít mnoho mnohem hezčích a zajímavějších míst, než je Monako. Ne je to jen o daních, ty tam platí minimální a proto se jim to moc vyplatí. Jistě, ze zákona je vše v pořádku.

Ale jednoznačně tím Česká republika  přichází o nemalý daňový výnos. Nic proti tomu, není sám a je to legální a i tomu při našem daňovém systému fandím. Ale jak může takový člověk mít tu neomalenost a ucházet se o místo placené z daní českých daňových poplatníků a ještě přitom povídat něco o tom že chce pro Českou republiku něco udělat? Zatím jí jenom zkrátil daně.

Co na to sám aktér? “Společnosti skupiny Synot odvádějí daně v zemích, v nichž působí, nikoliv v Monaku.” Jistě, to je ale o jablcích a hruškách. Ty společnosti musí panu Valentovi vyplácet nějakou apanáž aby nám chudák neskončil bezdomovecky na ulici. Určitě to není málo, když má na apartmá v Monaku a chystá se pravidelně létat na zasedání Senátu. A je to o tom zdanění příjmu pana Valenty a nikoliv jeho společností. To už je klasicky politicky odpovídání na něco jiného, když je mi otázka nepříjemná. To již čerstvý pan senátor pochytil.

Pan Valenta má dle mě hroší kůži, a není sám. Ale nejhorší je, že občané (nebo spíš ovčané?) jsou schopni takového člověka zvolit. Myslí si, že když úspěšně podniká, že to tak bude umět i v politice? Tentokrát ne v prospěch sebe sama, ale v prospěch České republiky? Svou daňovou optimalizací zatím předvedl naprostý opak. A o oboru jeho podnikání radši nemluvit.

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Cyklus přednášek "Orient zblízka"

Další článek

Je Svět černobílý?