Zdroj: Archiv

Dnešním večerem začínají židovské svátky světel Chanuka.

Židé při nich zapalují po osm dní svíce na speciálním osmiramenném svícnu, kterému se říká chanukija. Tato tradice se velmi podobá té křesťanské, při které se zapaluje každou adventní neděli jedna svíčka na adventním věnci.

Chanuka je oslavou vítězství světla nad tmou a svobody nad podrobou. Název pochází ze slova Chanu-ka, nebo-li zasvěcení Bohu a nebo také znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu. Ten byl znovuzasvěcen v době povstání Makabejských před 2000 lety. Předtím byl totiž znesvěcován pohanskou bohoslužbou syrsko-helenistických vládců.

Svíce se nejčastěji zapalují mezi čtvrtou a pátou hodinou odpolední. Tedy zhruba půl hodiny po východu hvězd. Svíce by zároveň měly být umístěny na takovém místě, kde je uvidí co nejvíce lidí, tedy například před domovními dveřmi nebo v okně směrem do ulice.

Někdy je tento svátek spojen i s rodinnou hostinou. Při té se podávají tradiční pokrmy připravené na oleji, jako jsou například koblihy nebo bramborové placky. Při večeři se pak někdy vyprávějí příběhy o hrdinství Makabejských.

S židovskými svátky jsou spojeny i některé kulturní akce konající se v Praze. Dnes večer se například uskuteční ve vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea chanukový večer s židovským folklorním souborem Mišpacha. Na pondělí 6. prosince je také připraven scénický koncert Král David v režii tandemu Skutr (Martin Kukačka a Lukáš Trpišovský). Ten se uskuteční ve Španělské synagoze ve Vězeňské ulici. Ještě před samotným koncertem přijde zapálit chanukové svíce Karol Sidon.

Chanukový svícen se rozsvítí také v neděli 5. prosince před Rudolfinem. Na akci má dorazit i izraelský velvyslanec Jaakov Levy.

Autor: redakce Shekel.cz

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Děkujeme, odejděte!

Další článek

Co to bylo za kobylu?