Zdroj: Shekel

Zdá se, že už nic nezabrání tisícům lékařů ke konci roku z našeho zdravotnictví odejít. Děkujeme, za vaši péči, bylo to fajn, ale nedá se nic dělat a přejeme vám hodně štěstí.

Mnozí tvrdí, že to nebude tak horké a těch odchodů bude ve skutečnosti podstatně méně. Předpokládejme ale, že se ten scénář skutečně naplní a tisíce lékařů půjde za vyššími platy do zahraničí. Je to jejich právo a myslím, že by i odejít měli. Pokud totiž hromadně někdo vyžaduje zvýšení platů, tak si musí taky uvědomit na úkor čeho. Jestliže je ve zdravotnictví nějaký balík peněz, který se rozděluje, tak když se přidá lékařům, musí se současně ubrat třeba sestrám. Nebo se omezí dosažitelná péče. Nebo se zvýší regulační poplatky, proti kterým tak velké procento populace bojuje v čele s jednou nejmenovanou oranžovou stranou. Nebo se musí zvýšit zdravotní pojistné. Ale peníze prostě nejde vycucat z ničeho. To ale žádný z představitelů lékařů neříká, z čeho se má na jejich vyšší platy vzít. Proto říkám já, děkujeme, odejděte.

V Německu, nebo třeba v Anglii nahradí místní lékaře, kteří také odešli za vyššími platy. Například do zemí v oblasti Perského zálivu, či do USA a Kanady. Situace naprosto stejná. A co bude u nás? Nic tragického. Na místa našich lékařů nastoupí doktoři z Ukrajiny, Běloruska a jiných zemí na východ od nás. Věřím v jejich odbornou kvalifikaci. A tito si naše místa budou velmi považovat, protože je přijme země, kde se žije lépe, jejich platy budou vyšší než u nich doma a jejich práce si zde budeme vážit. Tu češtinu určitě rychle doženou.

Jinými slovy je to takový posun profese na Západ, ať už k nám, nebo od nás. A mně je milejší doktor, který sice nemluví úplně na 100% česky, ale je ke mně milý a přívětivý, než znuděný specialista, na kterém je na každém kroku vidět, jak ho ta práce … .

Jediné, co bych vyčetl našemu ministerstvu zdravotnictví, je, že s programem lákání lékařů z východu nezačalo dříve. Hned v okamžiku kdy se u našich lékařů objevily první výzvy k odchodu. Tady ministerstvo trochu zaspalo, ale to se rychle dožene.

Proto mě výzva lékařů k hromadnému odchodu nechává klidným. Ba dokonce si myslím, že by to pro naše zdravotnictví mohlo být přínosným činem.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Kde je rozdíl?

14 Komentářů

 1. eva
  1.12.2010 – 24 Kislev 5771 v 14:45 — Odpovědět

  Vy píšete jak ti pisálci z Blaue Junge Fronte heute. Přeji vám , aby se se vaše krásné sny splnily a po několika týdnech objednání vás a vaše drahé přivítali v ambulancích a nemocnicíh špatně zaplacení, ale milí, cizokrajní lékaři. Budete mít krásný pocit,že tito lékaři nechtějí okrádat vás ani nebohé sestřičky a určitě svou práci dělají rádi. Jen nevím jestli jazykově vybavení lékaři z Ukrajiny nebo Rumunska nepůjdou raději o kousek dále na západ.

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  1.12.2010 – 24 Kislev 5771 v 15:03 — Odpovědět

  No, jo. To bych se ale musel taky zeptat: proč ti naši jazykově vybavení lékaři nepůjdou rovnou do Ameriky, Kanady či Arabských emirátů?

  0
  0
 3. Josef
  1.12.2010 – 24 Kislev 5771 v 15:36 — Odpovědět

  http://lenjulenka.blog.cz/1011/proc-dekujeme-odchazime-aneb-myty-a-legendy-o-vzpoure-lekaru-ceskych

  0
  0
 4. eva
  1.12.2010 – 24 Kislev 5771 v 17:15 — Odpovědět

  Ale pane Flaško to neřešte, kam půjdou doktoři, ti třeba nemusí jít vůbec nikam. Váš problém je, kam půjdete vy.

  0
  0
 5. Tomáš Flaška
  1.12.2010 – 24 Kislev 5771 v 17:25 — Odpovědět

  Ale eva to vy jste začala řešit, kam půjdou doktoři, konkrétně z Ukrajiny či Rumunska. Tady vás cituji: “Jen nevím jestli jazykově vybavení lékaři z Ukrajiny nebo Rumunska nepůjdou raději o kousek dále na západ.”

  Ale to je vedlejší. Vraťme se k meritu věci. Zjevně s mým názorem nesouhlasíte. Možná byste nám tady tedy mohla prozradit, z čeho navrhujete peníze odebrat, aby se mohly lékařům platy zvýšit a oni neodcházeli.

  0
  0
 6. eva
  2.12.2010 – 25 Kislev 5771 v 10:50 — Odpovědět

  Co se tak podívat do zdravotnických pojišťoven ? Víte já pracuji ve zdravotnictví celý život jako lékařka v nemocnici. Celý život posloucháme řeči, že lékaře je škoda zaplatit . Kdybych řekla , že mám špatný plat, asi bych lhala. Ale podstatnou části toho platu tvoří peníze za služby -tj. jednou měsíčně 4 dni nepřetržitě strávené v nemocnici + další všení služby. Nedivte se prosím, že už jsem na podobné řeči silně zalergizovaná.

  0
  0
 7. Tomáš Flaška
  2.12.2010 – 25 Kislev 5771 v 14:04 — Odpovědět

  Argument zdravotních pojišťoven je velmi oblíbený, zvláště u hejtmana Ratha. Určitě se tam plýtvá, ale zase ne v takových řádech aby to pokrylo požadavky lékařů. Nicméně si myslím, že lékaři přeci třeba prostřednictvím profesní komory mohli dojít k názoru, že ta a ta pojišťovna zbytečně plýtvá a pohrozit jí hromadným vypovězením smluv v případě, že jim nenavýší tarify. Možná že to neuměli zorganizovat, nebo nechtěli, nevím. Rozhodli se pro boj systémem tak my tedy půjdem. Můj názor je, že tato společnost bez dalšího zadlužování nemá na zvýšení platů doktorů. Nebo by se muselo někde ubrat. Já lékařům to právo na lepší živobytí neberu. Já jim přiznávám i právo toho odchodu. Vždyť je to přeci jen a jen jejich věc. A protože holt naše společnost tím pádem nemá dostatek peněz na platy našich lékařů, kteří odejdou za lepším, je nutno tu situaci nějak řešit. A já to řešení vidím v doktorech z východu, kteří se s našimi platy spokojí. A budou spokojeni všichni. Naši lékaři si najdou v cizině zaměstnání, kde budou odměněni dle svých představ, naše zdravotnictví se nezhroutí a lékaři z východu budou rádi za místa u nás. Vždyť toto řešení nikoho nepoškodí. Tak opravdu nechápu co vám na tom vadí. Možná budete mít trochu nepohody s hledáním lepšího místa v cizině. Ale to je přeci problém každého z nás, když si chce vydělat více, tak se musí většinou poohlédnout po jiném místě. Mohu sice svému šéfovi říci, že mi buď zvýší plat, nebo odejdu. A on mi ho buď zvýší, nebo budu muset odejít. Tak to chodí úplně všude a nevidím důvod, proč by to právě u doktorů mělo chodit jinak.

  0
  0
 8. eva
  3.12.2010 – 26 Kislev 5771 v 13:09 — Odpovědět

  Pominu všechny věci , na kterých se neshodneme. Ale nečekeje spásu od doktorů z východu, místo pro něm je tu už ted , ale z nějakého důvodu jich moc nepřišlo. Pamatujete si ještě ,jak se zesměšnil bývalý ministr a senátor, když čekal na lékaře z Rumunska a Bulharska. Nepřišel ani jeden a určitě aspoń tušíte, proč o taková výhodná místa nestáli.

  0
  0
 9. Jiří Blažek
  6.12.2010 – 29 Kislev 5771 v 10:53 — Odpovědět

  Pro Tomáše Flašku: já sice také souhlasím s tím, aby čeští lékaři šli do zahraničí, když je tady neumíme ocenit, ale nelíbí se mi váš posměšný tón na jejich adresu. moje zkušenost s lékaři je velmi malá, díky B-hu, ale ta zkušenost za posledních deset let je vynikající. 30,- poplatek mi nevadí (alepsoň v čekárnách ubylo hypochondrů) a to, že lékař po dvou atestacích má plat, který je skutečně směšný (o sestrách nemluvě) je pravda. Problém není v tom, že když se přidá lékařům, musí se zákonitě ubrat sestrám. Problém je v nastavení priorit. V jiných zemích jsou lékaři jedna z částí elity státu a to se projevuje i v jejich ohodnocení. Také dělají těžkou a nesmírně zodpovědnou práci. V Česku máme zkrátka hodnoty nastavené jinak. Zde berou vysoké platy jiní.

  FYI – české sestry i doktoři již do SAE dávno jezdí.

  0
  0
 10. Tomáš Flaška
  6.12.2010 – 29 Kislev 5771 v 11:00 — Odpovědět

  Jako posměšný článek jsem to nemyslel. A pokud to tak vyznělo tak mě to mrzí. Chtěl jsem jen konstatovat realitu této společnosti, že na vyšší platy lékařů nemá (nebo nechce mít a tím se uskrovnit jinde) a načrtnul jsem řešení této situace pomocí příchodu lékařů z východu. Prostě konstatování ekonomické reality jak z pohledu společnosti, tak z pohledu lékařů, kteří chtějí více a jelikož to tady nedostanou, tak chtějí odejít. V tom nevidím nic špatného, normální trh.

  0
  0
 11. JUDr.Zatloukal
  10.12.2010 – 3 Tevet 5771 v 17:54 — Odpovědět

  Děkujeme, odejděte!

  1.12.2010
  Autor: Tomáš Flaška

  Nesmysly a bláhovosti

  0
  0
 12. Richard Plný
  23.1.2011 – 18 Shevat 5771 v 14:45 — Odpovědět

  Pouze 2 věci: 1) Z východu přichází lékařů velmi málo a ani náhodou by nenahradili obrovské množství odcházejících místních. Lékaři z východu totiž míří také tam, co naši odcházející, čili na “Západ”. ČR není pro ně natolik atraktivní země, aby zde pracovali. Vím to např. od svých rumunských přátel. To si jen my o sobě myslíme více než jsme.
  2) Nelíbí se mi, že nepoužíváte velké Č ve slově Čeština. To není košer.

  0
  0
 13. Zdeněk
  23.1.2011 – 18 Shevat 5771 v 15:55 — Odpovědět

  Je to od lékařů obyčejné vydírání nic jiného.Co mají dělat lidé ve fabrikách?Už by byly taky všechny zavřené.Co Hyppokratova přísaha,nic jim to už neříká?Honí jen peníze nic jiného,parchanti

  0
  0
 14. Tomáš Flaška
  23.1.2011 – 18 Shevat 5771 v 16:57 — Odpovědět

  Čeština se v textu používá s velkým Č? Asi ano, já měl s Češtinou ve škole vždy problém. Nebyl to úmysl, je to neznalost.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Živá paměť vydala pedagogickou pomůcku k nacistické perzekuci

Další článek

Židům dnes začnou osmidenní „svátky světel“ Chanuka