Zdroj: .lidovky.cz

Po dvou letech končí polské moratorium židovských a muslimských rituálních porážek. Rozhodlo o tom devět ze čtrnácti soudců ústavního soudu, kteří v této věci ve středu zasedali.

Hlavní rabín Michael Schudrich oznámil, že polští židé hodlají svého obnoveného práva na šchechitu začít využívat okamžitě.

Židé a muslimové v Polsku – zemi, odkud se dříve hala a košer maso vyváželo – museli v posledních dvou letech maso dovážet ze zahraničí. V lednu 2013 totiž polský ústavní soud zrušil výjimku, která od roku 2004 povolovala židům a muslimům provádět porážky jatečních zvířat bez předchozího omráčení.

Pokusy masozpracovatelských průmyslníků, vlády a židovské komunity o znovuuzákonění výjimky nebyly vloni úspěšné.

O to více polská židovská komunita uvítala středeční zrušení zákazu rituálních porážek. Podle Piotra Kadlczika, bývalého prezidenta Unie židovských komunit v Polsku a jednoho z vůdců kampaně za znovuzavedení rituálních porážek vyslal ústavní soud svým posledním rozhodnutím “jasný signál,” že diskriminace minorit je nepřípustná.

Podle Michaela Schudricha se maso odpovídající požadavkům košer a halal stravování bude v Polsku znovu vyrábět pro domácí trh i pro export.

Mnozí představitelé evropských židů považují rozhodnutí polského soudu za příhodný precedens pro další podobné případy v zemích, kde je šchechita buď zakázaná, nebo se o jejím zákazu jedná.

Prezident Evropského židovského kongresu, Moshe Kantor, říká: “Mělo by to vyslat jasný signál všem vládám po celé EU, že naše komunity nedovolí, aby naše základní náboženská práva byla pošlapávána při porušování litery a úmyslu unijních zákonů.”

Autor: redakce Shekel.cz

3 Komentářů

 1. Daniel
  28.12.2014 – 6 Tevet 5775 v 14:08 — Odpovědět

  Moratorium? Redakce asi myslela “martyrium”, ale na gramatické chyby a celkově nesrozumitelnost textu musí být člověk již zvyklý, když to vede takový idiot.

  0
  0
 2. danny
  28.12.2014 – 6 Tevet 5775 v 18:54 — Odpovědět

  idiot-eidos,označenie platonskych podstát,ktoré ležia za svetom javov.Davide,poklona.smile

  0
  0
 3. 30.12.2014 – 8 Tevet 5775 v 00:29 — Odpovědět

  Danieli, http://leccos.com/index.php/clanky/moratorium

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

O zahalování

Další článek

Ivánek Běhounek, blogger iDNes no. 346, větná skladba