Zdroj: Archiv

Na bohoslužbu za diktátora Ante Paveliče, jehož režim byl v době 2. světové války zodpovědný za vyvraždění desetitisíců židů a statisíců Srbů, se v Záhřebu dostavily stovky lidí. Policie u bran kostela chránila pokojný průběh mše před protestujícími, kteří  se pokoušeli do chrámu proniknout.Ante Pavelić, zakladatel hnutí ustašovců, byl po dobytí Jugoslávie Německem v roce 1941 dosazen do čela země, aby instaloval režim, který zavraždil statisíce Židů a Srbů v pracovních táborech nebo přímo vybíjením v terénu.

Po válce Pavelić uprchl do Argentiny, kde byl v roce 1957 při atentátu zraněn; na následky zranění zemřel ve Španělsku o dva roky později.

Efraim Zuroff, šéf Centra Simona Wiesenthala, považuje za neuvěřitelné, že v centru hlavního města člena Evropské unie, nedaleko záhřebské židovské komunity, se tolik lidí účastní mše za masového vraha.

Zdůraznil rovněž, že je to hanba pro katolickou církev, která takové bohoslužbě propůjčila svou katedrálu Kristova srdce a připomněl, že kdyby Kristus žil v době Pavelićovy vlády, byl by rovněž pronásledován.

Podle aktuálních statistik sdílí 33% Chorvatů antisemitské názory a více než polovina respondentů se hlásí k přesvědčení, že židé jsou loajálnější k Izraeli než k zemím svého pobytu, že ovládají obchod a přehnaně hovoří o holokaustu.

Autorka: Karíma Sadio

3 Komentářů

 1. Ráchel
  4.1.2015 – 13 Tevet 5775 v 00:08 — Odpovědět

  Je vidět, že lidé se nepoučily z toho co hrůzného Hitler a jeho zrůdná nacistická ideologie způsobila. Ve školách se věnuje tématu jako holocaust a nacistické zločiny velmi málo. Mnoho lidí nezná pořádně historii vlastní země, natož ostatních sousedů a to je taky špatně. Mám dojem, že zlo zase nabývá na síle a lidé zavírají oči, jakoby se jich to netýkalo. Je to ostuda a neúcta ke všem obětem, že povolují v kostele mši za nacistu.

  0
  0
 2. Pavel
  5.1.2015 – 14 Tevet 5775 v 18:27 — Odpovědět

  Ve clanku je nekolik nesmyslu. Pavelic rozhodne nebyl nacista, max. chorvatsky fasista ci nacionalista a zemrel roku 1959 ve Spanelsku.

  1
  0
 3. 5.1.2015 – 14 Tevet 5775 v 19:55 — Odpovědět

  @2 – děkuji za upozornění, opraveno.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zemní plyn 2013

Další článek

Haf, haf, my to zařídíme