Zdroj: webdesignercumbria.co.uk

Libanon včera zpřísnil podmínky pro vstup na své území. Snaží se tak regulovat masivní příliv uprchlíků z válkou zmítané Sýrie.

Pro Syřany je to vůbec  poprvé, co budou do sousedního Libanonu potřebovat vízum. Zároveň se zpřísní podmínky i pro ty Syřany, kteří už v Libanonu jsou: například získání pracovního povolení bude napříště mnohem složitější.

Libanon, který je v tuto chvíli podle OSN zemí s nejvyšším poměrným počtem uprchlíků na světě, se tak brání humanitární katastrofě. Libanon se čtyř a půl milionem obyvatel za poslední necelé čtyři roky přijal jedenapůl milionu uprchlíků, což je situace srovnatelná s tím, jako by do Británie za tak krátkou dobu přišlo dvacet milionů utečenců.

Libanonská infrastruktura je přetížená a  ceny nájmů stouply. Na začátku konfliktu Libanonci syrské uprchlíky přijímali s otevřenou náručí: pronajímali jim pozemky nebo je u sebe ubytovávali zdarma. Každý příchozí ze Sýrie dostával automaticky povolení k pobytu v Libanonu. Válka v Sýrii ale pokračuje už celé roky, její konec je stále v nedohlednu a trpělivost dochází i Libanoncům. Zaměstnanci chudnou, protože ochota přistěhovalců pracovat za nižší mzdy stlačila cenu práce dolů. Obchodníci v některých místech přiznávají, že se zdvojnásobil počet lidí, kteří musí potraviny nakupovat na úvěr. Nezaměstnanost roste.

Ze Sýrie od začátku konfliktu uprchla už polovina obyvatelstva. Jelikož po Jordánsku nyní i Libanon omezuje přístup pro uprchlíky, zůstává jedinou zemí, kam mají válkou zkoušení Syřané volný vstup, Turecko. I to má ale potíže, jak zvládnout více než milion uprchlíků, kteří v něm v současné době žijí v stanových táborech a ve městech.

Kam dál: Turci vraždí syrské uprchlíky

Autorka: Karíma Sadio

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Předpurimová zpověď: David Fischman Fenyvesi Fábry

Další článek

Svoboda slova, svoboda obchodu... nebo radši ne?