Zdroj: war-evolution.com

Jemenskou židovskou komunitu, nyní soustředěnou pod vládní ochranou v Sanaa, ohrožuje nenávist ze strany náboženských extremistů mezi rebely, kteří nad hlavním městem převzali kontrolu.

Takový je názor emeritního profesora Yosefa Tobiho z univerzity v Haifě.

Před Hútíji, členy šíitských milicí kteří nyní obsadili metropoli, židé přitom uprchli už v roce 2007 z města Saada. Tehdy dal hútijský představitel židům deset dnů na opuštění města, “jinak budou litovat”. Výhružky a narůstající napětí ve společnosti v následujících dvou letech významně přispělo k nárůstu židovské emigrace z Jemenu.

V polovině minulého století Jemen hostil více než padesátitisícovou židovskou komunitu. Nyní z ní zbývá necelá stovka židů v Sanaa a podobně malá skupina osob židovské víry obývá severojemenské město Raida.

Jemenská vláda nyní s rebely jedná a přijetím některých jejich podmínek se snaží zachovat mír. Milice v souvislosti s dohodou přislíbily, že se stáhnou z paláce i z hlavního města, což dává novou naději na pokojný život nejen sanaaským židům.

Autorka: Karíma Sadio

KAM DÁLE: JEMENŠTÍ ŽIDÉ VYZNAMENÁNI nebo ŽIDŮ V JEMENU UBÝVÁ

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jak si Evropa pod sebou podřezává větev

Další článek

Spontánní útoky Palestinců dělají Izraeli těžkou hlavu