Zdroj: metro.cz

Pražská galerie DOX vystavuje dvě stovky titulních stránek francouzského levicového týdeníku Charlie Hebdo. A z tohoto důvodu se musí zavádět zvýšená bezpečnostní opatření a dokonce tam hlídkují i obrněné vozy.

Jenom pro připomenutí, to je ten časopis, jehož redaktory nedávno v Paříži vystříleli teroristé. V zájmu korektnosti a i s přáním šéfredaktora tohoto portálu nebudu psát jací teroristé, či lépe řečeno k čemu se hlásili.

Tento levicový časopis si nebral servítky s nikým a pozurážel kdekoho. Je nutno si ale položit otázku, proč se necítí smrtelně uražen třeba papež, či hinduisté, či všichni ostatní, jichž se jeho karikatury dotkly? Zobrazoval všechny nepěkně, urážlivě až potupně, ale pouze jedna skupina lidí (již nebudu z výše uvedených důvodů jmenovat) se cítí uražena natolik, že na demonstracích provolávala smrt redaktorům a jejich přání bylo i vyslyšeno. Proč se tato skupina cítí být uražena více než ostatní? Co jí na to dává právo? Myslí si snad o sobě, že je více než ostatní?

Teď si vezměme zvýšené náklady na ostrahu v Praze. Ty obrněné vozy a jejich posádky něco stojí, což zaplatíme všichni z našich daní. Bojíme se snad že by katolíci rozezleně vzali výstavu útokem? Nebo protestanti, či jiní křesťané? Nebo se domníváme, že nahněvaní Ukrajinci, Vietnamci, Rusové, či jiné u nás žijící národnosti vezmou do ruky kameny a půjdou je házet na výstavní síň? Nebo si myslíme, že někteří sociálně nepřizpůsobiví občané potáhnou na galerii s mačetami a baseballovými pálkami? Všechny tyto skupiny časopis určitě nějakým způsobem někdy pozurážel. Ne, ani jedna varianta není správně.

Obáváme se, že by se ta galerie mohla znelíbit těm, kteří se cítí být časopisem uraženi více než ti jiní. A vzhledem k těm obrněným transportérům se asi policie nedomnívá, že by došlo k útoku kamením, nebo holemi, ale spíše kalašnikovy. Už jen ten fakt, že tu to nebezpečí reálně existuje musí vést k zamyšlení z čeho čerpají ti potenciální útočníci inspiraci. Věřím, že před válkou byla většina Němců také rozumných ale jen do toho okamžiku, než jim někdo poskytl tu ideologickou inspiraci. Porovnejme to s dnešní situací. A než se pustíte do diskuse, tak si všimněte, že nikoho nejmenuji. Doufám, že se v mých řádcích ani nikdo neshlédne :-)

Autor: Tomáš Flaška

6 Komentářů

 1. danny
  5.2.2015 – 16 Shevat 5775 v 14:22 — Odpovědět

  až na pápeža,hiduistov,protestantov a iných krestanov.že by zámer?smileKed sa špízuju luteráni s katolíkmi,tak už nie su to …katolícke,ale tí,s tej druhej viery.smile
  Ja by so radšej nepísal,ako podlahnut ,,nátlaku”.Aj ,,ateisti”sa maju ešte čo,to učit.smile

  0
  0
 2. danny
  5.2.2015 – 16 Shevat 5775 v 14:39 — Odpovědět

  Môžu sa podučit od pravoslávnych(nielen),ktorý maju svatu idiferentnost.Ked ti povedia,že si svatý,nepretahuješ tvár,ked si diabool,tak ani vtedy.Srdce zostáva pokojné v oboch prípadoch.Ale to je už aspekt kenozie.smile

  0
  0
 3. Karel79
  6.2.2015 – 17 Shevat 5775 v 09:27 — Odpovědět

  Pane Flaško, myslím, že pravý důvod spočívá v tom, že díky své fanatické víře kulturně ustrnuli v rané fázi středověku se všemi tehdejšími metodami.

  0
  0
 4. TOPenář 09
  6.2.2015 – 17 Shevat 5775 v 15:17 — Odpovědět

  No, snad se tam nepošlapou…Galerie byla zatím trnem v oku antisemitů, islamofobů, homofobů a vůbec fobů všeho druhu ryze domácího původu, prostých nejen jakékoliv víry ale zejména alespoň průměrného IQ. Je paradox, že pořádání výstavy chválí také Štoudvičkova přímá akce, na jejíž posledních akcích byl zvýšený výskyt shora uvedených zdokumentován.

  0
  0
 5. igor
  6.2.2015 – 17 Shevat 5775 v 20:31 — Odpovědět

  ad.4 – TOPenář09)Váš komentár se mi líbi.S rozumem a bez zbytečných emocí.

  0
  0
 6. Viktor
  8.4.2015 – 19 Nisan 5775 v 22:24 — Odpovědět

  Dobrý den, mohu Vás všechny ujistit že ty obrněné vozy a jejich posádky které něco stojí, neplatil nikdo z Vás. Vám z daní ani státu a ani galerii Dox nic neubiylo z pokladny. Naše společnost, myslím tím security společnost která spolu zabezpečovala tuto akci, vzala toto břemeno na sebe v rámci našich služeb. Nevím sice co znamená to vyjádření "jejich posádky" když se jednalo pouze o to že tam tato vozidla stála aniž by někam jezdila ale OK :-) zní to akčněji pro čtenáře. Cena pro DOX byla 0,0Kč

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Peroutka a krize intelektuálů v mezních situacích let 1938-39

Další článek

Islámský stát slibuje ženám osvobození od feminismu