Zdroj: Shekel

Jemenský prezident tajně nabídl americkým ozbrojeným silám přístup do své země.

Američané by díky tomu mohli zahájit útoky na cíle teroristické sítě Al-Káida. Tato informace pochází z dokumentů americké diplomacie, které byly zveřejněny na webu WikiLeaks. Z tohoto webu pak citoval britský list The Guardian a deník The New York Times.

“Poskytl jsem vám otevřené dveře k teroristům. Takže nenesu zodpovědnost,” měl říct v září 2009 prezident Alí Abdalláh Sálih náměstku poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johnu Brennanovi. Následně však svou nabídku omezil, aby se vyhnul domácí kritice.

Jemen je nejchudším státem na Arabském poloostrově. Washington ho pokládá za baštu teroristů ze sítě Al-Kádia. Tato skupina plánuje útoky na západní cíle. Letos v říjnu se například pokusila poslat dopravními letadly do USA zásilky s bombami. Plán však byl odhalen.

Podle dokumentů měl také jemenský prezidnet krýt útoky amerických řízených střel na cíle Al-Káidy. Veřejnosti tvrdil, že šlo o dílo jemenské armády. “Budeme dál říkat, že bomby jsou naše, ne vaše,” řekl prý letos v lednu tehdejšímu vrchnímu veliteli amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii Davidu Petraeusovi.

Petraeus tehdy přijel jemenskému prezidentovi sdělit, že americký prezident Barack Obama umožní rozmístění amerických pozemních sil na území Jemenu. Sálih však vzal původní nabídku zpět, údajně kvůli obavám ze ztrát na americké straně. Souhlasil však s tím, aby nad územím mimo dohled kroužily americké bombardéry.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Lesní požár v Izraeli mohl podle policie vzniknout z nedbalosti

Další článek

Quo vadis izraelská populace?