Zdroj: fanpop.com

Dvěma ženám, které v Londýně držela v otroctví saúdská rodina, úřady oznámily, že jejich otrokáři jsou chráněni diplomatickou imunitou.Odvolací soud, na který se Titin Suryadi (původem z Indonésie) a Cherrylyn Reyes ( pocházející z Filipín) obrátily, sice uznal, že se jeho rozhodnutí může zdát nespravedlivé a nefér, ale přednost mají zákony o diplomatické imunitě, kterými si státy vzájemně dokazují dobrou vůli.

Ženy si stěžovaly, že saúdskoarabský diplomat Jarallah Al Malki a jeho manželka je – poté, co jim odebrali pasy –  drželi zavřené v domě, bránili jim v kontaktech s rodinou a nutili je pracovat sedmnáct hodin denně.

Odvolací soud se však v rozhodnutí shodl se svým předchůdcem, který případ uzavřel s tím, že žalovaná strana má diplomatickou imunitu. Předseda vrchního soudu Velké Británie Lord Dyson přiznal, že se rozhodnutí může jevit nespravedlivým, ale nad zjevnou nespravedlností vůči jednotlivcům prý “někdy převáží škody, které by mohlo způsobit nerespektování diplomatické imunity.”

V jiných případech, kdy poškozenými byli pracovníci zaměstnaní přímo ambasádami, však soudy rozhodly ve prospěch zaměstnanců. Zastupitelské úřady se prý nemohou spoléhat na státní imunitu v záležitostech, které jdou proti zákonům EU.

Tak se spravedlnosti dovolaly například kuchařka Fatima Benkharbouche a chůva Minah Janah, které zaměstnávala súdánská a lybijská ambasáda. Žádná z těchto žen nedostávala ani minimální plat a pracovat musely dlouho přesčas.

Je zjevné, že od roku 2010, kdy sdělovacími prostředky proběhla zpráva, že zahraniční diplomaté ve Velké Británii zneužívají své imunity, aby si mohli držet vlastní otroky, většinou z chudých zemí Asie a Afriky, se příliš nezměnilo. Vyšetřování tehdy ukázalo, že v Anglii jsou lidé nuceni k práci trvající až dvacet hodin denně za mzdu, která činí v přepočtu zhruba 3 Kč za hodinu. Jejich “zaměstnavatelé” jim odebírají pasy, zakazují jim vycházet z domu a nezajišťují jim ani základní potřeby – mnoho z těchto pracovíků spí například pouze na zemi, k jídlu mnohdy dostávají jen zbytky ze stolu svých zaměstnavatelů. Ačkoli mezi “otrokáři” byly i britské rodiny, policie se často potýkala s tím, že vyšetřování nemohlo probíhat správně, protože předpokládanými viníky byli zahraniční diplomaté.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Malý princ

Další článek

Princ Charles se bojí radikalizace britských muslimů