Ministr obrany Stropnický ve středu 14. prosince informoval vládu o výsledcích tendru na dodavatele vyspělých 3D radarů pro českou armádu. Jeho vítězem se stala izraelská státní zbrojovka Elta Systems. Za osm mobilních radarů ELM 2084 MMR, které se řadí mezi světovou špičku, Česká republika zaplatí 2,9 miliardy korun.

Nákup mobilních 3D radiolokátorů, tzv. MADR (akronym anglického Mobile Air Defence Radar), byl pro český systém protivzdušné obrany nutností. V současnosti totiž 26. pluk velení, řízení a průzkumu Armády ČR, který má protivzdušnou obranu na starosti, využívá zastaralé sovětské radary, pocházející z dob Varšavské smlouvy, které mají již několikanásobně překročenou životnost a patří tedy spíše do muzea. O nezbytnosti pořídit moderní radary se proto v armádě hovořilo již dlouho.

 

Vláda se v březnu letošního roku rozhodla pořídit osm moderních mobilních radarových systémů. Vzhledem ke strategické povaze zakázky se tak stalo prostřednictvím přímé dohody mezi vládami. V režimu vláda-vláda je přitom pro ČR partnerem stát, v němž výrobce sídlí, a nikoliv soukromá firma. Ministerstvo obrany podle svého vyjádření v květnu “vyzvalo vlády Francie, Izraele, Švédska a Velké Británie, jejichž výrobci odpovídající radary nabízejí, k podání nabídek. V srpnu pak obdrželo nabídky od vlád Francie, Izraele a Švédska. Velká Británie ze zakázky odstoupila, protože nemá produkt s poptávanými parametry.” Kromě izraelské Elty šlo o britskou BAE, francouzský Thales a švédský SAAB.

 

zheleznyj_i_morskoj_kupola_2

Izraelský radar ELM 2084 MMR

Předložené nabídky následně hodnotila odborná komise, čítající 33 členů, a to na základě 105 základních kritérií a 406 technickoekonomických parametrů. Kromě nich a ceny bylo mimo jiné požadavkem, aby byl systém prověřen bojem, a do výroby byly zapojeny české firmy. Mezi další kritéria patřilo například sledování cílů ve výšce 100 až 3000 metrů (nad touto výškou je vzdušný prostor monitorován radary NATO) a schopnost spolupráce s budoucími protivzdušnými protiraketovými systémy (v blízké budoucnosti totiž armáda plánuje obměnit rovněž archaický sovětský protiletadlový raketový komplet 2K12 Kub).

Velkou devizou izraelských radarů, které mimo Izrael využívá například Kanada, je jejich bojová prověřenost. Jsou totiž součástí izraelského protiraketového systému Iron Dome, který Izrael chrání před raketovými útoky libanonských a palestinských teroristických skupin. Významná část výroby navíc bude probíhat v České republice. Již v březnu uzavřela izraelská zbrojovka partnerství s pardubickou firmou Retia, která by se na zakázce mohla podílet až ze 30 %. Radary ELM 2084 MMR jsou navíc multifunkční. Kromě sledování vzdušných cílů (od stíhaček a bezpilotních letounů až po letící dělostřelecké granáty) na ně dokáže zároveň navést protiletadlovou a protiraketovou obranu. Systém navíc vyhodnotí trajektorii letu střely a určí kam dopadne. V izraelském prostředí se tak daří minimalizovat náklady na protiraketovou obranu, jelikož systém Iron Dome ničí pouze ty rakety, které směřují na zalidněné oblasti.

Celková cena za 8 radarů činí 2,9 miliardy korun bez DPH. V té je zahrnuto i zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetiletého životního cyklu. Smlouva mezi českou a izraelskou stranou by měla být uzavřena přibližně v polovině roku 2017. První část radarů by armáda měla obdržet v roce 2019, poslední v roce 2021. Podle vyjádření Ministerstva obrany bude pět radarů “umístěných na stacionárních vojenských stanovištích, zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů (např. jaderné elektrárny), velkých měst, dále k výcviku a jako záloha. ”

 

Úspěch izraelských radarů v tendru české armády a přenos části klíčové výroby do pardubické Retie lze pokládat za jasný důkaz strategického spojenectví mezi Izraelem a Českou republikou. Nadstandardní vztahy dokládá mimo jiné již několikrát proběhlé společné zasedání české a izraelské vlády (tzv. G2G). Podobně se česká vláda schází jen se slovenskou a polskou vládou.

 

Více technických informací o radarech naleznete na webu výrobce. Elta Systems, zaměřující se celkově na elektromagnetické senzory a jiné pokročilé technologie, je dceřinnou společnosti největší izraelské státní zbrojovky Israel Aerospace Industries. Portfolio jejích produktů je skutečně pestré a zahrnuje například vojenské a civilní letouny, bezpilotní letouny, autonomní vozidla, raketové systémy, lodě a satelity.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelský šperk na designSUPERMARKETU. Můžete koukat, můžete nakupovat.

Další článek

Islám a kabala