Nejlepším řešením by bylo, kdyby žádní nebyli. Ale bohužel podle některých odhadů se do Evropy chystá z oblasti Afriky a Blízkého východu až několik milionů lidí.

Tady už nemluvíme o infiltraci nějakým cizím náboženstvím a nebezpečí nějakých sebevražedných atentátníků. Tady už mluvíme o stěhování národů. Evropská kultura zanikne, nebo bude hodně potlačena.

V osmdesátých létech razila Evropa společně s USA politiku, že problémy se mají řešit v místě jejich vzniku. Intervence v Afghánistánu, Somálsku, Iráku a dalších zemích mají za výsledek, že USA jsou nenáviděny v celé zmiňované oblasti, stálo to stovky miliard dolarů a žádný problém to nevyřešilo. Spíše naopak. Pouze to podnítilo fanatickou nenávist ke všemu americkému a to i u mnoha lidí v Evropě včetně Česka, kterého se to v podstatě aspoň doposud vůbec netýkalo. Koneckonců ta patologická nenávist k USA je vidět i z mnoha komentářů zdejších čtenářů.

Takže zkusit opět vojensky nastolit nějaký rozumný pořádek v Libyi a jiných zemích? To už asi nikdo nezkusí a problém se tak na místě vzniku nevyřeší. Zkušenosti ukazují, že tudy cesta stejně nevede. Ledaže by si ho tamní národy vyřešily samy, ale tomu nevěří snad ani ten největší pravdoláskař.

Nejlepší je tvrzení mnohých, že tamní národy mají svou kulturu, své zvyklosti a jakákoliv indoktrinace kultury západní je kontraproduktivní, protože tamní lidé jí nechtějí. Hm, a proč se tedy v takovém množství do Evropy hrnou? Kdybych tuto teorii přijal a souhlasil bych s tím, že se své kultury vzdát nechtějí, pak je pro mě ale každý uprchlík potenciální nepřítel, který chce zavést své pořádky i u nás v Evropě.

Ono toto k tvrzení k pravdě ale asi opravdu příliš daleko nemá. Jenom zřídka vidíte na lodích celé rodiny s malými dětmi i starci. Většinou jsou to jen mladí silní muži, kteří vyrážejí za lepším životem. To si můžeme optimisticky myslet, úmysly za tím mohou být ale i jiné.

I když Evropa Itálii pomůže, tak miliony potenciálních uprchlíků prostě absorbovat nemůže. Nejen materiálně, ale ani kulturně. A vracíme se k úvodu, že nejlepší by bylo, kdyby ti uprchlíci prostě nebyli.

Naposled se o víkendu převrhla loď s mnoha stovkami uprchlíků a dobrých 700 jich utonulo. Evropa bije na poplach a „humanitárně“ chce zavést posílení mezinárodní záchranné služby na moři. Budu cynik. Po této události třeba chuť mnohých nasedat do labilních člunů opadne. Po zavedení dobré záchranné služby a vědomí, že každá loď bude zachráněna, naopak chuť cestovat po moři mnohonásobně stoupne. A bude ta poupravená Nerudovská otázka: Kam s nimi?

Teď by bylo nejlepší nedělat nic. A ani Italové by se na moři už příliš angažovat neměli. Řeknete, že toto je ale popření humanitární Evropy. Což jsou základy, na kterých naše společnost a civilizace stojí. Ano, ale pak se tedy taky musím zeptat: jak dlouho bude ještě Evropa existovat?

Tím dalším krokem by mělo být zavedení „pevnosti Evropa“. Prostě každá nelegální loď nebude mít nárok u evropských břehů přistát a to i za cenu vojenského řešení. Teď nám to zní tvrdě a cynicky, ale za pár let to bude nezbytnou samozřejmostí. Aby ale už nebylo pozdě.

1 Komentář

 1. Erich
  22.4.2015 – 3 Iyyar 5775 v 09:10 — Odpovědět

  Na osobní antipatie Hillary Clinton, které nakonec vedly k rozvalu Libye upozorňuje článek z Literárních Novin viz. můj odkaz. Ale hlavně si lze udělat alespoň částečnou představu o tom jak "zodpovědné" bývá pozadí našich rozhodovacích procesů.

  http://www.literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/19244-libye-soukroma-valka-hillary-clintonove

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Seznamte se: Malox- divoké duo z Tel Avivu

Další článek

PRAHA DEBATUJÍCÍ I HRAVÁ. TÉMA: ARABSKÁ ŽENA