Dopředu se omlouvám obzvlášť čtenářkám, ale i čtenářům, že v textu sem tam používám tvrdší výraz (nejenom Robert – pozn. red.), ale téma článku si onen zas až ne tak hrubý termín vyžaduje, jak jistě záhy zjistíte. Děkuji vám za pochopení. Opravdu nevím, jak lépe postihnout ono podivné jednání účastníků toho srocení zvláštních individuí. Bez hrubší terminologie to snad ani nelze.

Jako každá obec mívá svého „obecního blba“, tak i v celé společnosti se v rámci politických uskupení, stran a spolků občas podobný fenomén vyskytne. Pro mne jsou ode dneška „oprátkáři“ nebo také šibeničníci zařazení do uvedené skupiny. A myslím, že přihlížející policisté byli v takovém šoku, že v ten okamžik opravdu v důsledku ochromení a nevíry v to, co se před nimi právě odehrává, nedokázali adekvátně zareagovat.

Kdo jsou vlastně oprátkáři? Vysvětlím, ale nejprve bych jen krátce objasnil fenomén „obecní blb“. Podle mého názoru se ve většině případů jednalo o „výjimečné“ jedince. Například literární postava Haškova Švejka je humorným prototypem takového člověka.

Společnost má za to, že „obecní blb“ je taková osoba, která trpí duševním onemocněním, ale není svému okolí nebezpečná, spíše je každému pro smích. Ale co když se tato osoba či dokonce osoby chtějí angažovat pro blaho společnosti? Například, že by Švejk v dnešní době vykřikoval ty své pomatenosti a najednou by se k němu postupně přidávali další a další jedinci. Znenadání by už Švejk přestal být figurkou pro smích? Zčistajasna by se stal tím, kdo shromažďuje srocení lidu za účelem… a vlastně čeho? Švejk byl konzistentní jako hospodský povaleč, stejně jako pucflek, ale i uprostřed válečné vřavy. A tu se vracím nazpět k otázce, kdo jsou „oprátkáři“; chápavý čtenář již odpověď tuší.

Myslíte si, že „obecní blb“ nebo dokonce skupinka „obecních blbů“, když získají zástupy, že se změní, ale kdepak, nezmění, zůstanou pořád těmi, kým jsou, zase budou „nevýjimečným“ občanům jen pro smích. A nebudou-li? Ó ne! Já věřím, že pro smích budou. Z historie velmi dobře víme, čeho je takový jedinec (a jemu podobní) schopný, dostane-li se ke skutečné vládě.

konvicka-1024x506

16 Komentářů

 1. Lenka
  5.7.2015 – 18 Tammuz 5775 v 22:49 — Odpovědět

  Na obranu pana docenta – na demonstraci 30. 6. se oprátky neobjevily, pan docent pro změnu posílá do plynu…

  1
  0
 2. 6.7.2015 – 19 Tammuz 5775 v 07:57 — Odpovědět


  no, jestli myslíte, že nám od těchto mírumilovných příchozích, prostých vyznavačů svého náboženství, hrozí méně nebezpečí, než od docenta (nebo dokonce i od toho Bartoše), tak dobrou noc.

  2
  0
  • 7.7.2015 – 20 Tammuz 5775 v 10:37 — Odpovědět

   Řekla bych, že k tomu nezaškodí vědět i to, že k nepokojům v maďarských uprchlickýc táborech dochází opakovaně a z jiných důvodů – nicméně ty předchozí nepokoje nikdy nevzbuzovaly pozornost sdělovacích prostředků, i když třeba zprávy UNHCR o nich mluví.

   http://oplatz.net/2014/01/20/refugee-riot-in-the-closed-detention-camp-bekescsabahungary/

   0
   0
 3. robert
  6.7.2015 – 19 Tammuz 5775 v 11:44 — Odpovědět

  Nebezpečí nám hrozí, pokud se k moci dostanou lidé, co chtějí problémy společnosti řešit násilím. když budeme mlčet k podobným projevům a nebudeme je zviditelňovat dokud je lze řešit či dokonce zastavit, pak nám nebude vládnout totalita islámu, ale totalita oprátkářů a jim podobných, promiňte mi to sousloví, "obecních blbů"

  1
  1
 4. 6.7.2015 – 19 Tammuz 5775 v 11:50 — Odpovědět

  Roberte, které projevy máte na mysli (co k nim nemáme mlčet), ty na videu nebo ty šibenice?
  Slepý ňouma nebo agresivní blb, nakonec to vyjde nastejno. Teď to ještě dobře rozeznat.

  2
  1
 5. robert
  6.7.2015 – 19 Tammuz 5775 v 11:59 — Odpovědět

  DADA mám na mysli provokace a silácké řeči z obou stran. Mrzí mě že se i po hořkých zkušenostech z historie znovu vystavují šibenice, i když zatím jen jako, ale poselství je jasné. A od harašení k činům tak daleká cesta není, jak už vím z minulosti.

  0
  1
 6. 6.7.2015 – 19 Tammuz 5775 v 13:41 — Odpovědět

  Roberte, mě to taky mrzí, ale jestlipak jste zaznamenal, že toto nebyly první šibeničky, co se nám tu znovu objevily, nedávno se na nich houpal prototyp buranského Čecha, možná zde můžeme vystopovat autorovu přímou inspiraci: http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/kdo-muze-beztrestne-vyzyvat-k-likvidaci-cechu/
  a jindy dokonce už padaly hlavy konkrétním lidem, tady se o tom třeba taky píše:
  http://pravyprostor.cz/sibenicky-v-souvislostech/
  Mně připadají nechutné všechny uvedené případy, zajímavé je ale to selektivní vidění, zloduch byl vybrán. Protestující "proti uprchlíkům" jsou xenofobní hovada a všichni slušní lidé proti nim vzorně protestují.
  Dobrý způsob, jak zamést hrozící skutečně obrovský problém, jak jsem se snažila naznačit tím videem.

  2
  1
 7. robert
  6.7.2015 – 19 Tammuz 5775 v 15:47 — Odpovědět

  Selektivní vidění mají obě strany. Snažím se být nezaujatý. Ohledně muslimů a jejich islámu mám jistě menší obavy, než z oprátkářů a házečů vajec. Ti jsou tady, bydlí tu, potkáváme se s nimi v běžném životě. Muslimové oproti oprátkářům a házečům vajec mají tu smůlu, že pokud si chtějí udržet identitu, jsou za to pranýřováni. Ale o co jde těm, kdo chodí se šibenicemi. O co jim jde doopravdy. Mají se dobře, jsou sociálně zajištění a nemohou si stěžovat na nedostek jídla, tepla, vody… Využívají svobod, tolerance a rovnosti o jaké se muslimům v arabských zemích ani nesní. Takže proč, ptám se, proč? Myslíte si, že nám muslimové s tím svým Islámem seberou evropský způsob života? Kvůli němu sem přece prchají!!!

  2
  1
 8. 6.7.2015 – 19 Tammuz 5775 v 19:15 — Odpovědět

  Roberte, to si vážně myslíte, že sem prchají kvůli našemu způsobu života?
  Ti z toho videa se na něho vyloženě třesou.
  Podle všeho sem "prchají" i bojovníci jinšího kalibru, než jsou vrhači vajíček. Obávám se, že síla oprátkářů bude vzrůstat přímou úměrou s přílivem takových uprchlíků. Kéž bych se mýlila.

  2
  1
 9. robert
  6.7.2015 – 19 Tammuz 5775 v 21:57 — Odpovědět

  DADA, abych Vám pravdu řekl, když ne všichni, tak většina zřejmě ano. V každé lidské společnosti se objevují jak bych to jen ŕekl, lidé ochotni zabíjet (vizte napŕílad stránku https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Američtí_sérioví_vrazi) a mohu se ptát je v USA bezpečno?
  Síla oprátkářů bude vzrůstat tehdy, když se jim podaří v lidech probudit strach z imigrantů, jak se o to snažili ve 30. letech minulého století v USA ohledně imigrace lidí z východní a jihovýchodní Evropy, že by mohli prý poškodit genofond americké populace… Ale zpět k tématu.
  Stačí vzít jeden příklad za všechny: mohli bychom samozřejmě snížit počet uprchlíků na nulu, kdybychom za to byli ochotni zaplatit zákazem obchodování s ropou.

  1
  0
 10. 7.7.2015 – 20 Tammuz 5775 v 06:26 — Odpovědět

  Aby nedošlo k omylu: nemyslíte tím "naším způsobem života" jen větší pohodlí a bohatství? Jinak si Váš optimismus nedovedu příliš vysvětlit :-).
  Když se podíváte na to video: připadají Vám ti lidé jako hledači evropských hodnot, kteří sem prchají za svobodou, takže nemáte žádné pochybnosti o jejich integraci (pokud se my Evropané zbavíme tedy toho strachu)? Nebo se tam náhodně nahromadily pochybné živly, které jsou v každé společnosti?

  Asi vůbec nejde o to snížit počet uprchlíků na nulu, ale o umění rozlišovat a pokud možno co nejzodpovědněji jednat.
  Mimochodem, kdyby se naši emigranti chovali na Západě tak přátelsky, jak je vidno na tom videu, ti by letěli. Člověka skříplého životem prosícího o pomoc šťastnějšího souseda si vskutku představuju jinak. Pochopte, že tady nejde o žádný genofond, rasismus. Nasadit klapky na oči, otevřít náruč dokořán a zneškodnit všechny varovné hlasy poukazem na rasisty je v dnešní situaci přinejlepším projevem diletanství. Jak říkám, buď že zaslepení ňoumové, buď rovnou zkorumpovaní cynici – takovým přístupem jen otvírají cestu budoucím oprátkářům. Ještě předtím nadrženým bojovníkům IS a jim podobným.

  1
  0
 11. robert
  7.7.2015 – 20 Tammuz 5775 v 11:16 — Odpovědět

  *
  Evropský způsob života je nebo by měl být především založený na osobních a politických svobodách. Když v sedmdesátých letech občané tehdejšího ČSSR prchali na Západ, také se tam vedla diskuse vedená strachem a obavami, co imigranti z bývalého sovětského bloku "přinesou" za problémy.
  *
  A videím na internetu obzvláště těm na výbušná témata, nevěřím, už proto, že mohou být součástí demagogie a vytváření obrazu nepřítele.
  *
  Jedním z kořenů Západní civilizace je individualismus (který je v islámu naprosto nepřípustný a byl nepřípustný i v bývalých socialistických republikách) jehož podstatou je úcta k jednotlivci jakožto k člověku, tedy uznávání svrchovanosti jeho názoru a zálib v jeho vlastní sféře, ať už bude jakkoli úzce vymezena. Zároveň k podstatě individualismu patří i přesvědčení, že je žádoucí, aby lidé rozvíjeli své individuální nadání a sklony (opět v islámu a bývalých komunistických zemích nemyslitelné).
  Základními kameny individualismu jsou volnost, svoboda a tolerance. Pokud na tyhle podmínky ať imigrant nebo občan ČR nepřistoupí je dost ostrých nástrojů státu, které mohou zasáhnout.

  0
  0
 12. 8.7.2015 – 21 Tammuz 5775 v 00:25 — Odpovědět

  OK, Roberte, doufám, že se shodneme na tom, že k těm svobodám patří i určité povinnosti, třeba dodržování zákonů, respekt k právům a svobodám ostatních atd.
  I když videům nevěříte, zkuste si poslechnout zpověď třeba tohoto člověka.

  To nejsou ojedinělí vybočující jedinci, co se tady vrhají po kamionech. Zdá se, že "ostré nástroje státu" už teď hrubě selhávají, pokud se tedy na to nepodíváme optikou: vždyť těm chudákům dávno měli zajistit pohodlný přejezd v klimatizovaných autobusech, aby se nemuseli takto ponižujícím způsobem pokoušet o přepravu na vlastní pěst.
  Pokud otevřete (podle mě velice nezodpovědně) takové imigraci dveře dokořán, a budete jen čekat, jak to dopadne, případně kdy máte zasáhnout, pak je jen otázkou času, kdy přestanou ty státní nástroje zvládat, a bude trochu pozdě divit se, proč rostou preference oprátkářům. Takovíto imigranti jsou největšími nepřáteli těch, kterým by ten azyl opravdu patřil a byli by za něj vděční.

  1
  1
 13. woodoo
  8.7.2015 – 21 Tammuz 5775 v 07:24 — Odpovědět

  Ad Robert) Zhusta jen relativismus používáte, by to chtělo více se zamyslet. "O)

  2
  0
  • 1.8.2015 – 16 Av 5775 v 20:04 — Odpovědět

   A Woodooo po odmlce co sem chodil na tajňačku zase komentuje, ufff, nechcete zůstat na Eretzu, tam je to lepší věřte mi, že byste se spíše měl zamyslet Vy na sebou ))

   0
   0
 14. danny
  8.7.2015 – 21 Tammuz 5775 v 10:10 — Odpovědět

  Kam až dospela Europa pri ,,zneužití" Campanellovho Slnečného štátu(Civitas Solis,slniečkári).Zabudli,že pri Láske boli aj zvyšní dvaja spoluvládcovia.A to Moc a Múdrost.
  Včera dávali na Zoom program Osmani a krestania.Nie islám(prezentovaný Osmanmi),ale len Osmani!
  Sulejman Nádherný bojoval s krestanmi(nie vpád do Uhorska,pád Belehradu.Nie so špitálnikmi na Rhodose,a atd).Hanbia sa?Boja sa?smie

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Proč je nemám rád?

Další článek

Takové trochu složitější „NU POGODI“