Pařížská radnice ve středu odhlasovala rozhodnutí podat žalobu proti americké bulvární televizní stanici Fox News za to, že její reportéři ve zprávách opakovaně prohlašovali, že v Paříži se nacházejí „no-go“ zóny, kde nemuslimové nejsou vítáni a kde vládne islámský zákon šaría.

V několika měsících, které uplynuly od útoku na redakci satirického periodika Charlie Hebdo, televizní stanice Fox News opakovaně poskytovala prostor lidem, kteří jako fakt prezentovali mýtus o pařížských „no-go zónách.“ Fox dokonce vysílal obraz mapy Paříže s vyznačenými údajnými zónami kde vládne šaría, například čtvrti Barbes v centru francouzské metropole.

Rozhodnutí podniknout právní kroky vzešlo od pařížské starostky Anne Hidalgové, podle níž je v sázce čest Paříže. Francouzský tisk zveřejnil slova Hidalgové o tom, že dostala řadu podpůrných hlasů od Američanů, kteří si také přejí, aby takové nesmyslné zprávy nebyly šířeny. „Nesnesu urážky našeho města a jeho občanů,“ uzavřela Hidalgová.

Hlasování o podniknutí právních kroků se však neobešlo bez diskuse; zazněl i názor, že nemá smysl se soudit s takovou „továrnou na žblebty,“ jakou americká stanice je, a že podobných urážek ještě bude řada. Jiný člen městské rady navrhl, že místo žaloby by Paříž měla členy amerického zpravodajského kanálu pozvat k sobě a vzít je na okružní cestu městem, aby se přesvědčili, že žádná místa ovládaná islamisty v něm nejsou.

Hidalgová myšlenku na jakékoli mimosoudní vyjednávání odmítla s tím, že „tohle není žádná legrace.“

Právník televizní stanice Fox prohlásil, že žaloba Paříže je v rozporu se svobodou slova. Pařížská radnice má nicméně jen mizivé šance domoci se na stanici Fox nějakého zadostiučinění, protože zákon z roku 2010 zakazuje americkým soudům vymáhat většinu zahraničních rozsudků o pomluvách.

Ve vysílání televize Fox se objevila i zpráva, že muslimské zóny, kde nejsou vítáni nemuslimové, se nacházejí i v Anglii. Jednou z těchto zón mělo být i celé město Birmingham, „kam nemuslimové nechodí.“

Britský premiér David Cameron se k tomu vyjádřil ve smyslu, že analytik Steven Emerson, který tuto zprávu v televizi přednesl, musí být blázen. „Ten chlapík je zjevně úplný idiot,“ řekl doslova.

Británie ve věci žádné právní kroky nezvažuje.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

PEACE – dej svůj názor najevo!

Další článek

Járcajt legendární Panny z Ludmiru