Hudební festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou navazuje na jeden ze svých loňských úspěchů. Přesně před rokem se totiž na jednom pódiu sešli muzikanti několika národností. Poznali se jen pár dnů před společným koncertem. Jak taková “hurá akce“ dopadla? Dopadla výborně a přesně po roce vychází CD přímo z koncertu.

Tři hlasy

Jak lépe pojmenovat projekt, ve kterém se představila zpěvačka a houslistka Jitka Šuranská, izraelsko íránská muzikantka Michal Elia Kamal a  maďarská zpěvačka Irén Lovasz. Za zády jim stála devítičlenná kapela. Opět poskládaná z hudebníků nejrůznějších národností.

Ukázka z koncertu zde:

Michal Elia Kamal

Narodila se v Tel Avivu. V rodině perských židů. Její rodiče sem utekli v 70. letech po Islámské revoluci v Íránu. Většinu svých písní zpívá v hebrejštině. Dodnes si ale svým skutečným původem není jistá. Cestovala po Indii i Evropě. Usadila se v Turecku. Potkává tady další dva muzikanty se kterými založí kapelu Light in Babylon. Doprovází ji turecký hráč na santur Mete Ciftci a francouzský kytarista Julien Demarque.

Hudba je jazyk. To je jednoduché poselství, které se snaží společně předat lidem v Turecku, Íránu, Indii a v Evropě. Většina jejich koncertů je na ulici. Na ulici nejrůznějších měst. Tvrdí, že žijí na zemi, proto je jejich hudba pro všechny. Na festivalech dokáží chytit za srdce lidi všemožných národností, všemožných kultur. A světové festivaly, které se předhánějí s pozváními, to jen potvrzují.

„Všichni jsme lidé. Kolektivní bolest je bolest nás všech. Turci, Kurdové, Izraelci, Íránci, Řekové, Němci, Indiáni, Pákistánci… Záleží na tom? Matky jsou matkami, otcové jsou otci, sestry sestrami, bratři bratry. Všichni cítíme radost, všichni cítíme bolest. A někteří z nás dělají hudbu…“

 

Hudba jako společný jazyk

Ale zpět ke třem hlasům. Proč je tento projekt tolik unikátní?

Během pár dnů vzniklo něco spontánního. Bez velkého zkoušení se vedle sebe dokázaly postavit tři ženy, které se skoro ani neznaly. Kolem nich se usadili muzikanti, kteří spolu nikdy nehráli. Mohlo to skončit totálním fiaskem. Opak je ale pravdou. Dohromady dvanáct hudebníků se napojilo na stejnou vlnu. Ne na vlnu, která se snaží kultury rozdělovat, ale na tu, která vychází zevnitř a která spojuje.

Z koncertu vzniklo CD Tři hlasy. Vyšlo 24. července. Na festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Osalvou bude pokřtěno 30. července. To, o čem mnoho lidí jen mluví, se tady stává skutečností.

CD Tři hlasy vychází u vydavatelství Indies

kapela Light in Babylon:

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Synagoga Podmokly u Sušice

Další článek

Na všem ošklivém se dá najít něco krásného...