Nezisková organizace Gesher zveřejnila výsledky studie, podle nichž se třiapadesát procent ultraortodoxních židů s lidmi mimo svůj okruh nebaví vůbec, nebo jen zřídka. Pětačtyřicet procent ultraortodoxních židů nemá se svými sekulárními souvěrci vůbec žádné kontakty.

Podle téže studie, jak uvádí izraelský zpravodajský portál The Jerusalem Post, vstupuje každý pátý sekulární žid s někým z charedim do kontaktu jen vzácně.

Rejstřík společenských přístupů k izraelské jednotě byl vypracováván z pověření Ceny jeruzalémské jednoty (CJJ). CJJ je společnou inciativou jeruzalémského starosty Nira Barkata, organizace Gesher a rodin tří mladíků, kteří byli vloni uneseni a zavražděni Hamásem.
78% dotazovaných se vyjádřilo na podporu snah o rozšíření kontaktu mezi náboženskými a sekulárními židy.

Předseda organizace Gesher, Daniel Goldman, kritizuje  vzdělávací systém, který podle něj nepodporuje diskusi mezi jednotlivými skupinami židů: „Musíme uznávat rozdíly,“ řekl. „Ale říkejme jasně, že když mluvíme o jednotě, nemáme na mysli stejnost.“

Uri Yifraha, otce jednoho ze zavražděných chlapců, těší současná pozornost upřená na možnosti sjednocení, ale zároveň dodal, že k těmto záležitostem je třeba se vyjadřovat, aniž by je musely spouštět takové tragické události jako násilná smrt mladých lidí.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Haifa v jednom dni - fotoreportáž

Další článek

Homosexualita a muslimové