Zdroj: Archiv

Argentina a Uruguay dnes po vzoru Brazílie oznámily, že uznají Palestinu jako samostatný stát v hranicích z roku 1967.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dostal dopis od argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové, ve kterém se píše, že Argentina uzná “Palestinu v hranicích z roku 1967 jako svobodný a nezávislý stát”.

Palestinský vyslanec v Argentině na to reagoval prohlášením, že dnešek je pro Palestince “den radosti a nadšení”. Zároveň také očekává, že Palestinu uznají i další latinskoamerické státy.

O budoucím palestinském státu se stále vedou mírové rozhovory, které však váznou na mrtvém bodě. Izrael totiž odmítá ustoupit ve sporu ohledně osad na západním břehu Jordánu. Výstavbu v těchto osadách sice na deset měsíců pozastavil, ale v září zákaz výstavby neobnovil. Palestinci a USA požadují prodloužení moratoria na výstavbu, Izrael to ale odmítá.

Podle izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana neexistuje žádný důvod moratorium prodlužovat. Pokračování mírových rozhovorů se však nebrání.

Palestinci již dříve v minulosti pohrozili, že pokud Izrael v otázce osad neustoupí, budou usilovat o jednostranné uznáná palestinského státu na půdě OSN. Palestinský stát má vzniknout na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Tato území obsadil Izrael za války v roce 1967.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor dnes označil argentinské rozhodnutí za „politováníhodné“. “Toto rozhodnutí na situaci panující mezi Izraelem a Palestinci nic nezmění. Je to politováníhodné prohlášení, které odporuje duchu izraelsko-palestinských dohod,” uvedl. Podle něj měla Argentina přispět k míru jinými prostředky, než tímto „čistě rétorickým“ getstem.

Podle náměstka uruguayského ministra zahraničí dojde k uznání Palestiny Uruguayem příští rok.

Autor: redakce Shekel.cz

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Maďaři znárodní důchodové úspory, proč asi?

Další článek

Arabista: Přes zákaz se muslimové svými dějinami „prochlastali“