Již více než čtyři roky se vleče občanská válka v Sýrii. Jeden z největších konfliktů současnosti s bezpočtem bojujících stran si vyžádal podle odhadů na 230 až 320 tisíc mrtvých a miliony uprchlíků. Nebýt Izraele, mohla být situace ještě tragičtější.

Izrael do syrské občanské války záměrně nezasahuje. Podnikl sice v Sýrii několik leteckých úderů proti konvojům zbraní určeným libanonskému Hizballáhu a ošetřuje zraněné Syřany, kteří přijdou k jeho hranicím na Golanských výšinách, avšak jiné angažmá odmítá. Jak tedy mohl Izrael zabránit zhoršení situace v Sýrii?

Minulý týden tomu bylo osm let, co Izrael zničil jaderný reaktor ve východosyrské provincii Deir ez-Zor. Sýrie reaktor budovala potají ve spolupráci se Severní Koreou za finanční podpory Íránu v odlehlé části země. Izrael získal prostřednictvím svých zpravodajských služeb a elitních vojenských jednotek fyzické důkazy o povaze syrského zařízení, které sdílel s tehdejší Bushovou administrativou. Ta však i přes tyto informace odmítla podniknout vlastní vojenskou akci. Izrael, v jehož čele v té době stál Ehud Olmert, proto v duchu tzv. Beginovy doktríny zasáhl sám. Zmíněná doktrína, formulovaná počátkem 80. let izraelským ministerským předsedou Menachemem Beginem, praví: „Za žádných okolností nedovolíme nepříteli vyvíjet zbraně hromadného ničení proti lidu Izraele.“, a poprvé byla uvedena v praxi 7. června 1981, kdy izraelské letectvo zničilo jaderný reaktor v iráckém Bagdádu.

Nejinak tomu bylo 6. září 2007. Skupina izraelských stíhacích letounů F-15I, doprovázená letouny F-16I a letouny ELINT pro rušení syrské protivzdušné obrany, vyrazila z letecké základny Ramat David. Stíhací stroje byly vybaveny raketami AGM-65 Maverick a 500liberními bombami. Část z nich měla za úkol zmást protivzdušnou obranu či sloužit jako návnada pro protivníka. Když se letouny přiblížily pozici, příslušníci elitních jednotek letectva Sajeret šaldag, kteří byli na místo dopraveni o den dříve, pomocí laserového osvitu navedli izraelské bombardéry na cíl. Reaktor byl kompletně zničen. Letadla se přes turecký vzdušný prostor vrátila nad Středozemní moře a domovskou základnu, a izraelské komando bylo bezpečně vyzvednuto. Celá operace, která nesla kódový název Ovocný sad, se obešla beze ztrát na izraelské straně. Mezinárodní agentura pro atomovou energii nakonec potvrdila, že zničené zařízení byl tajně budovaný jaderný reaktor, což Sýrie vehementně odmítala.

Obranou svých národních zájmů a národní bezpečnosti Izrael v uplynulých více než třech desetiletích dokázal zabránit nepředstavitelnému – použití jaderných zbraní na Blízkém východě a zmocnění se jaderných zbraní teroristy. První válka v Zálivu počátkem 90. let by se jistě vyvíjela jinak, kdyby režim Saddáma Husajna vlastnil jaderné zbraně. Během syrské občanské války již došlo k nasazení zbraní hromadného ničení, a to konkrétně zbraní chemických. Jejich použití je připisováno syrskému režimu Bašára Asada, v posledních dnech se píše i o použití chemických zbraní ze strany tzv. Islámského státu. Vzhledem k tomu, že místo někdejšího syrského jaderného reaktoru se nachází na území, které dnes Islámský stát ovládá, mohl jaderný materiál a potenciálně i jaderné zbraně padnout do rukou této teroristické organizaci. Nejenom syrská občanská válka by patrně nabrala nového směru. Celý svět by byl mnohem nebezpečnějším místem.

5 Komentářů

 1. Tomáš Flaška
  13.9.2015 – 29 Elul 5775 v 14:18 — Odpovědět

  Moc pěkné. Ode mě Like! Ale on to Izrael také od všech levičáků v OSN a EU a sluníčkářů schytal a schytává. Nevím, o co jim vlastně jde.

  4
  2
  • Erich
   13.9.2015 – 29 Elul 5775 v 15:44 — Odpovědět

   Tomáši ten text je tentokrát slabý a ani neodpovídá realitě. Předpoklad, že Izrael v Sýrii nepůsobí ve svůj prospěch ( rozděl a panuj, v pozadí ropa ale hlavně Irán ) je mimo realitu – byl by to asi první soused. Nebudeme se tedy tvářit, že tomu věříme, že ne?

   Jen jak to chodí a kde všude se operuje – to je to Írán, Sýrie bude skryta za to "a tak podobně":

   http://eretz.cz/2014/03/nacelnik-izraelskeho-generalniho-stabu-izrael-umi-provadet-operace-iranu-je-li-nutne/

   Nemohlo jít od samého začátku o ropu??? V Syrii s tou pomocí Kurdům to nebude jinačí:

   http://www.novinky.cz/irak/34770-stovky-izraelskych-agentu-operuji-v-severnim-iraku.html
   http://eretz.cz/2015/08/izrael-importuje-kurdskou-naftu/
   http://echo24.cz/a/iF4Y3/kurdove-maji-svuj-ropovod-prvni-ropa-putovala-do-izraele

   I Gita Zbavitelová je v popisu té situace objektivnější alespoň nemlží:
   http://zidovskelisty.blog.cz/1409/syrsti-dzihadiste-al-kaidy-u-hranic-s-izraelem

   0
   2
   • Tomáš Flaška
    13.9.2015 – 29 Elul 5775 v 16:00 — Odpovědět

    Erichu, vy si věřte čemu chcete. Já se ztotožňuji s autorem.

    5
    1
 2. Pavel Vermeš
  13.9.2015 – 29 Elul 5775 v 14:47 — Odpovědět

  Sluníčkáři jsou nerozumní a budou jako první vlastizrádci a špioni poté co ukazují jak jsou Evropané a my mezi ně patříme zbytečně demilitarizováni. Dnes ti co se vmísili mezi utečence a co organizují přepravu vědí, jak na ně tedy Evropany na mě ne, mám na svou obranu 45 . Snad nás vláda neodzbrojí. Musulmaní už byli jednou u Vídně. A museli odtáhnout páč všechno v okolí vyžrali. Dnes budou mít co papat a hned tak neodejdou. Mě by zajímalo proč vlastně dovolí úředníci z Bruselu takovému přílivu lidí o kterých se nic neví. Mám pocit, že je to nějaký truc vůči USA a NATO. Hald historie se opět na území evropského smetiště dějin zopakuje. Asi bude nová Omaha a vylodění na Sicilii.

  3
  5
 3. Martin
  15.9.2015 – 2 Tishri 5776 v 23:22 — Odpovědět

  Pěkný článek, ale něco velmi podobného jsem už četl na Jpost.com.

  Erich – ta ropa z Iráku ne Sýrie

  1
  1

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Televize v televizi

Další článek

Narozeniny vesmíru