Myslím tím rasovou. Čeho jsem byl svědkem v jednom pražském autobusu, to by si za rámeček nikdo nedal. Ukázkovější případ diskriminace Romů snad ani nelze najít.

Autobus zastavil na zastávce a stejně jako na zastávkách předešlých otevírá řidič dveře přední i střední (tento autobus nemá zadní dveře) a umožňuje tak lidem nastupovat oběma dveřmi. Tak to jde zastávku za zastávkou. Nikdo už skoro nevystupuje, všichni jedou do práce jedním směrem. Řidič nechává lidi postupně nastupovat, žádné jízdenky nekontroluje, byť by na této lince, která je vlastně příměstská, asi měl.

Přichází poslední zastávka před konečnou. Oboje dveře se opět otevírají. Středními nastupuje fešná slečna, za ní úředník s aktovkou. Tak jako na všech zastávkách předešlých si řidič ničeho nevšímá, jízdenky nepožaduje. Ale v závěsu za oněmi dvěma nastupujícími je hlouček asi 6 Romů, kteří se zjevně do autobusu také snaží dostat. Řidič zhodnotí jejich zjev, neváhá, vstane a křikne na ně: „Tak hoši, předními dveřmi a ukažte mi jízdenky!“. Zjevně jedná jenom podle vzhledu a barvy kůže, jinak by ty cestující odlišit nemohl. Strašné!

Hlouček Romů se přesunuje k předním dveřím. Myslíte, že vytáhli jízdenky a nastoupili? Třeba jen jediný z nich? Jízdenku neměl zjevně ani jeden z nich. Pouze pokřikují z chodníku směrem k řidiči nelichotivé výrazy. Ten zavírá dveře a autobus odjíždí bez nich.

A teď mi řekněte, kdo z nich je horší?

8 Komentářů

 1. 23.10.2015 – 10 Heshvan 5776 v 14:27 — Odpovědět

  Tomáši, rozhodně to není diskriminace na druhou, odpovím ti přesně v absolutní hodnotě pravdy na tento článek, ale pověz mi, co bylo první na této diskriminaci (nikoliv zda první vznikla fotka a následně až dětské pubertální chování, které nemá nic společného s etnikem, ale věkem) nebo jejich chování a následný nápis a požadování jízdenky?

  A to se opravdu neptám, na začátek této situace, ale vznik této situace (tedy kořeny) a ty jsou mnohem hlouběji..

  0
  3
 2. Tomáš Flaška
  23.10.2015 – 10 Heshvan 5776 v 15:52 — Odpovědět

  Davide nerozumím tvému dotazu. Co se týče fotky k článku, tak ta je jen ilustrativní, první kterou jsem našel na webu, s článkem nemá nic společného. Klidně ji vyměň.

  4
  0
  • 24.10.2015 – 11 Heshvan 5776 v 03:04 — Odpovědět

   Tomáši i kdyby nešlo o fotku, ale šlo o jedné straně kontrolu jízdenek kterou předtím řidič nevyžadoval a na druhé straně o to, že tu jízdenku stejně ty dospívající neměli (což vnímám jak spíše důvod), tak kde jsou kořeny této situace a hledej ve společnosti, nikoliv na tomto příkladě..))

   1
   2
   • Tomáš Flaška
    24.10.2015 – 11 Heshvan 5776 v 03:19 — Odpovědět

    Takže za to, že neměli jízdenku, může dle tebe naše společnost. Tak jsem to pochopil. Davide nezlob se, ale tvé příspěvky mají do srozumitelnosti, ale i obyčejné češtiny, trochu daleko. Já nebudu pod tímto článkem s nikým polemizovat, já chci názory – proto ta řečnická otázka na konci článku. A přimlouval bych se za srozumitelné odpovědi.

    3
    0
    • dada
     25.10.2015 – 12 Heshvan 5776 v 09:15

     Tomáši: "Zjevně jedná jenom podle vzhledu a barvy kůže, jinak by ty cestující odlišit nemohl. Strašné!"
     …to nemusí být tak úplně pravda, je možné, že řidič jezdí linku roky, a některé cestující (partičky) docela dobře zná a taky ví, co od nich může očekávat. Vůbec není vyloučeno, že si ty kluky pamatuje, a pokud "dělávají bordel", je obezřetný. To by chtělo se toho řidiče asi zeptat, třeba to není tak "strašné", jak to vypadá…

     3
     0
 3. dada
  25.10.2015 – 12 Heshvan 5776 v 09:18 — Odpovědět

  Odborníkovi na "absolutní hodnotu pravdy" bych doporučila přečíst si další článek ze světa MHD, třeba se pak zarazí, než sám na někoho arogantně nastoupí (danny):
  http://vitekjiri.blog.idnes.cz/c/481398/vitek-hrdina-co-vam-v-metru-rozdava-noviny-by-mel-byt-na-jejich-hlavni-strane.html

  0
  0
 4. Tomáš Flaška
  25.10.2015 – 12 Heshvan 5776 v 09:21 — Odpovědět

  Dado: ano, tu variantu jsem v úvahu nevzal, že už mohl ty cestující znát z dřívějška. Pak se ale pomyslná miska vah vychyluje skutečně jen jedním směrem.

  0
  0
  • dada
   25.10.2015 – 12 Heshvan 5776 v 12:06 — Odpovědět

   Tomáši, já bych řekla: pak by to byla téměř potěšitelná epizodka. Protože svým způsobem má pravdu i David, banda rozjívených puberťáků, rozjetých někdy možná až přes míru, to ještě není žádná tragédie, to je vcelku přirozená věc. Tragédie nastane, když se do toho vloží vyšinutí antirasističtí bojovníci, a vystresují řidiče tak, že se bude bát výrostkům nastavit pevné mantinely, které potřebují jako sůl. Že takové "ochrany" pak hoši zneužijí jak se dá, se není co divit.
   Z toho popisu příhody mi připadá, že řidič jednal v klidu, s nadhledem (bez nějakého sprostého nadávání nebo rasistických urážek). Dovedu si představit, že i s takovým rozumným přístupem by mohl těžce narazit, a pak se situace vyhrocuje.
   Ale nebyla jsem u toho, třeba byl vážně řidič skrytý rasista, jen prostě nelze dělat unáhlené závěry, smile.

   3
   0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Avishai Cohen a Avishai Cohen. Oba zahrají v Česku. Ale který je který?

Další článek

Lech lecha (Vyjít nebo vycházet?)