Když se narodíte, jste dítě. Když potom máte vlastní dítě, jste rodič. A pokud v tu dobu máte ještě své vlastní rodiče, jste oboje. Dítě i rodič. Podle spisovatele Etgara Kereta to pro vás může být to nejšťastnější období.

 

Sedm dobrých let

Od poloviny října je v českých knihkupectvích k dostání nová kniha Etgara Kereta. Sedm dobrých let. Jedná se o další povídkový soubor. Spisovatel má kontě už celou řadu knih. Do češtiny byly ale přeloženy jen tři. Povídky plné ironie, sebekritiky, kritiky okolí a hlavně laskavého humoru, který vás dojme a často i zaskočí. V nové knize se Keret pouští do zamyšlení nad sedmi lety vlastního života. Autobiografické vyprávění začíná v porodnici v Tel Avivu. Zrovna, když jeho manželka rodí první dítě. Syna. Doktorů je málo. Všichni odjeli pomáhat na místo teroristického útoku. Ve městě, kde zní zoufalý pláč, zazní taky pláč štěstí. Štěstí z narození prvního potomka.

Sedm dobrých let. To je doba, kdy je autor otcem i synem zároveň. V povídkách se kriticky zamýšlí nad Izraelem, nad povahou jeho obyvatel a nad tím, jak jej může vnímat okolní svět. Miluje svůj domov a zároveň dokáže pochopit, proč na něj někteří tolik nadávají.  Některé své knihy v Izraeli ani nevydává. Z bezpečnostních důvodů. Častěji bývají překládány do perštiny. Prodávány jsou v Afganistánu a odtud putují do dalších arabských zemí. Například do Iránu.

 

Proč Izraelec píše pro arabské země?

I když může Etgar Keret působit jako vtipálek a humoristický povídkář, zdání klame. Za milým vyprávěním se skrývá důležité poselství. Co chce autor vzkázat čtenářům v Kuvajtu, Afganistánu či Iránu? Pouze to, že Izraelci jsou taky jen lidé. Chtějí se radovat, žít s bližními a stejně jako každý, i oni chybují.

Sám se při tom dostává do nepříjemné pozice. Radikálnější izraelští literární kritici jej označují div ne za vlastizrádce. V arabských zemích stále platí za sice oblíbeného autora, ale toho, jehož národ má krev na rukách.

Myslíte, že je naivní? Ne, to vůbec. Jak se svěřil deníku The Guardian: „Žil jsem v této oblasti dost dlouho, abych věděl, že neexistuje kniha, která by mohla zastavit kulku. Ale literatura je jako šepot. Pokud chcete poslouchat, uslyšíte.“

 

Dnes můžete na pultech obchodů najít nejednu knihu, která se věnuje Izraelcům i Palestincům, náturám židů i Arabů. Většinou pouze z odborného hlediska. Sedm dobrých let může být krásnou příležitostí přejít od odbornosti k obyčejné (a možná důležitější) lidskosti.

 

Kdo je Etgar Keret?

Narodil se v roce 1967 v malém městečku kousek od Tel Avivu. Jeho rodiče přežili holokaust. Jeho manželkou je herečka Shira Geffen.

Věnuje se hlavně psaní povídek. Často taky píše komiksy, scénáře či divadelní hry.

Do češtiny zatím byly přeloženy tyto: Létající Santini (2005) a Najednou někdo klepe na dveře (2014).

img_429060_orig

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

HRAJÍCÍ SI DĚTI

Další článek

Levanecha – vyznání anebo péče ?