Novým ředitelem jedné z nejproslulejších zpravodajských služeb světa se stane stávající poradce izraelského premiéra pro národní bezpečnost. Seznamte se, Josi Kohen.

Kohen se narodil v roce 1961 do moderní ortodoxní rodiny v jeruzalémské čtvrti Katamon, kde vyrůstal nedaleko rodiny Netanjahuových. Jeho otec byl veterán Irgunu a později vysoce postavený činitel banky Mizrachi, zatímco matka byla učitelka. Studoval na ješivě Or Ecion a ve 22 letech, v roce 1983, vstoupil do Mosadu, což je izraelská civilní vnější zpravodajská služba. Během své kariéry v něm zastával různé pozice. Měl tak například na starosti rozmisťování tajných agentů v zahraničí a řízení operací. V letech 2006 až 2011 vedl  skupinu Comet, která měla na starosti analýzu a syntézu informací a materiálů získaných z terénu od agentů a informátorů, a zároveň jejich řízení. V tomto období získal prestižní Israel Security Prize, která je udělována osobám, které se významným způsobem zasloužily za izraelskou národní bezpečnost. Od roku 2011 do roku 2013 působil ve funkci zástupce ředitele Mosadu, kterým je od roku 2010 Tamir Pardo. V srpnu 2013 se pak stal poradcem premiéra Netanjahua pro národní bezpečnost, jímž je dosud.

Jednou z jeho předností, která se mu bude v nové funkci hodit, je jeho diplomatičnost. Že je zručným diplomatem prokázal již během jednání o íránském jaderném programu ve Spojených státech. Podíl Mosadu na diplomacii židovského státu přitom není malý – působí například všude tam, kde Izrael neudržuje diplomatické vztahy, tj. zejména v arabských státech, kde zajišťuje veškerá jednání. Ostatně sám Netanjahu po Kohenově jmenování prohlásil, že od Mosadu očekává asistenci při „rozvoji diplomatických vztahů po celém světě, včetně arabských a islámských států“. Do nové funkce nastoupí v lednu 2016, kdy skončí pětileté funkční období stávajícímu řediteli, jímž je již zmíněný Pardo. Mezi hlavní výzvy, které ho čekají, bude bezesporu íránský jaderný program, hrozba Islámského státu a teroristické skupiny jako jsou Hamás či Hizballáh aj.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Syrští uprchlíci slaví Chanuku s německými židy

Další článek

Mírumilovnost hostitelské země by tedy rozhodně měla být oplácená mírumilovností muslimských exulantů i migrantů