Rozruch kolem roubenky, stojící vedle Nuselských schodů, má nečekané vyústění.

Pozdvižení se kvůli památkově chráněné rodinné vile strhlo letos na podzim, kdy vešel ve známost plán postavit na její zahradě bytový komplex s garážemi. Investor ke stavbě potřebuje souhlas městské části, a i když se paní starostka Černochová s radou městské části tvářily na návrh výstavby vstřícně, u veřejnosti narazily.

Prvorepubliková roubená vila bývalého ředitele Kladenských dolů Františka Janečka sloužila také jako ubytovna Hitlerjugend, později se stala kolejí pro zahraniční studenty. Fungovala též jako pracoviště Prognostického ústavu Akademie věd ČR, než byla v restitucích předána soukromému majiteli.

Proti obestavění roubenky vznikla petice, kterou podepsalo víc než pět set lidí. Nelíbilo se jim zvýšení zatížení silničního provozu, plánované pokácení šestatřiceti vzrostlých stromů a zásah do vzhledu čtvrti. Proti stavbě protestovali rovněž zastupitelé za Stranu zelených, kteří poukazovali na to, že současný územní plán označuje budoucí staveniště jako významnou zeleň.

Místostarosta Václav Vondrášek (ODS) argumentoval tím, že výstavba bytového komplexu na zahradě roubenky je nutná, aby měl majitel památky peníze na její údržbu. V roubence by po dostavění projektu s pětatřiceti byty a dvaačtyřiceti garážemi mělo údajně vzniknout cosi na způsob domu s pečovatelskou službou.

Zastupitelstvo městské části Praha 2 s přihlédnutím k projevené vůli obyvatel 7. prosince návrh zamítlo.

Kdo se snad v této chvíli zaradoval, že roubenku na Zvonařce nebude hyzdit novostavba, přepočítal se. O pouhý týden později rada městské části na svém zasedání ukázala prostředník zastupitelstvu i občanům a tentýž návrh výstavby schválila. Jednání rady je neveřejné, nemá na něj přístup veřejnost ani opozice. Webové stránky Strany zelených Prahy 2 zmiňují spekulaci o tom, že investora výstavby zastupuje bývalý Bémův úředník Bořek Votava. Zelení také vyzvali členy rady k odstupu z funkce.

Pro obyvatele Prahy 2 je tento případ jasným vzkazem, že demokracii od svých radních čekat nemohou; jak je vidět, za občany tento tým rozhodně nekope.  Pro ostatní pak jde o smutný doklad toho, že mezi politicky vyspělé státy se nejspíš ještě dlouho počítat nebudeme.

2 Komentářů

 1. Marcel
  28.12.2015 – 16 Tevet 5776 v 12:13 — Odpovědět

  Morálně k zbliti.
  Chtěl bych se jim postavit a vysvětlit jim jaci to jsou hovada prolhaný.
  Lžou vlastnímu národu, národu pro kterého by tu měli byt oni. Oni ne my pro ne.

  11
  6
  • Anna Štaidlová
   9.1.2016 – 28 Tevet 5776 v 07:50 — Odpovědět

   Pozemek i roubenka jsou soukromým majetkem a nikdo nemá právo bránit majiteli s tímto vlastnictvím nakládat podle svého.

   1
   0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Před 126 lety se narodil izraelský prezident Zalman Šazar

Další článek

Britské židovské školy mají zavést výuku islámu