Již toto úterý v New Yorku proběhne pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů, v němž sehraje ústřední roli židovský pletený chléb chala.

Cílem akce, která se uskuteční v newyorském hotelu Hilton, je vytvořit rekord v největší pekařské události na světě. Aktuálně je přihlášeno více než tisíc lidí, z toho na 700 dětí, 350 matek a 50 dobrovolníků (počet registrovaných účastníků však stále narůstá). Děti ve věku od 5 do 13 let budou se svými matkami péci chaly. Akce se kromě zbožných a sekulárních židovských rodin zúčastní i nežidovské rodiny. Podporuje ji též řada celebrit, mimo jiné dívčí hip-hopové trio Salt ‘n’ Pepa, herec Ian Ziering či komik Elon Gold.

Pokud vše dopadne dobře, nebude to poprvé, co se chala dostane do Guinessovy knihy rekordů. V říjnu 2015 si tento tradiční šábesový chléb připsal rekord v podobě nejdelšího pleteného chleba na světě. Akce se uskutečnila rovněž v New Yorku, a to v Brooklynu, a podařilo se při ní upéct chalu o úctyhodné délce 6,09 metrů. Tohoto úspěchu by však nebylo možno dosáhnout bez arabsko-židovské spolupráce. Chala byla totiž upečena v pekárně Damascus Bakery, patřící arabsko-křesťanské rodině, která byla jedinou pekárnou v okolí s dostatečně velkou pecí, jež zároveň splňovala požadavky kašrutu (židovských stravovacích předpisů).

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Misogynie jako arabský vynález

Další článek

Aby muslim přemohl pokušení a byl věrný, má povinnost být zapojen v džihádu