Při příležitosti Dne arabského jazyka se výbory a podvýbory izraelského zákonodárného shromáždění včera zabývaly různými otázkami spojenými s výukou a používáním arabštiny.  Na pořadu dne byla diskuse o právních službách, online službách úřadů, označování ulic a dalších aktivitách, kde je třeba posílit používání arabštiny.

Člen Knessetu Yuli Edelstein řekl, že izraelská společnost nesmí ignorovat arabštinu jako úřední jazyk: „i když mateřštinou většiny našich občanů je hebrejština, nemůžeme a neměli bychom arabštinu ignorovat nebo ji vytlačovat z veřejné sféry. Jazyk je velmi důležitým mostem mezi kulturami a národy a já jsem přesvědčen, že vzájemná znalost jazyků, zejména v místech se smíšenou populací, může významně snížit přehradu jinakosti.“  Podotkl, že internetové stránky Knessetu mají i arabskou verzi.

Jedna ze změn, s níž se pro nejbližší dobu počítá, je zavedení arabských informací ve veřejné dopravě a zpřístupnění všech informací pasažérům i v arabském jazyce. Gabi Navon, ředitel plánování veřejné dopravy přislíbil, že koncem srpna už ponesou všechny zastávky veřejné dopravy v Izraeli i arabská označení a že tato označení a nahrávky v arabštině budou ve všech autobusech v oblastech, kde je alespoň polovina arabského obyvatelstva.

Abdel Hakim Haj Yahya upozornil, že mnoho arabských nápisů je chybných a zdůraznil, že je nutné, aby překlady pocházely od rodilých mlučích.

Zpráva  Výboru vědy a technologie uvádí, že z jedenatřiceti vládních internetových stránek přibližně třetina nemá arabskou verzi.

Z Výboru statutu žen a generové rovnosti zase zaznělo, že izraelské ministerstvo kultury by mělo navýšit rozpočet pro podporu kulturních prací v arabštině.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Smutné výročí útoku na izraelské letiště

Další článek

Civilní rozvod je pro Izraelce stále nedostupný