Belgický ústavní soud tento týden rozhodl, že šchita, rituální porážka, je legální a smí se i nadále provádět.

Podle soudu by trvání na tom, že zvířata musí být před porážkou omráčena, protiřečilo belgické ústavě, která zaručuje svobodu vyznání.

Před několika měsíci část belgických členů parlamentu, včetně vlámského ministra pro ochranu zvířat Bena Weytse, zahájila kampaň proti šchitě. Požadovali, aby ani tento rituál neměl výjimku z pravidla, že zvířata musí být před podříznutím omráčena.

Aktivisté bojující za práva zvířat si v mnoha zemích vybojovali záruku, že všechna zvířata jsou před porážkou omráčena, ale židovský zákon takový postup zakazuje.

V Evropě je nyní šchita zakázána ve Švédsku, Dánsku, Norsku, Švýcarsku a na Islandu. V několika dalších evropských zemích byla šchita podrobena přísným omezením a kampaně za její zákaz proběhly také v Británii a Nizozemsku.

Letos v květnu Weyts, člen Nové vlámské aliance (NVA), prohlásil, že žádá úplný zákaz všech náboženských porážek. Výslovně zmínil muslimskou rituální porážku a dočasná jatka, která jsou v provozu o ramadánu. Také ultrapravicová strana Vlaams Belang vedla kampaň proti všem rituálním porážkám.

Hlavní bruselský rabín Avraham Gigi rozhodnutí soudu uvítal. Podle rabína tento soudní výrok vyšle vzkaz k dalším evropským zemím, které o zákazu uvažují.

„Představitelé Belgické židovské konzistoře a prezident Machzikei Hadas (úřadu, který dohlíží na kašrut) v Antverpách, rabín Pinchas Kornfeld, se setkali s šéfy politických stran, objasnili jim důležitost židovské porážky a žádali, aby se pro zákaz nehlasovalo,“  řekl rabín Gigi. „Jsme rádi, že zdravý rozum zvítězil a šchita tak může v Belgii pokračovat stejně, jako se to děje už po generace,“ dodal.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Braňme Izrael! Na internetu.

Další článek

Chcete vyšší porodnost, pane předsedo? Zrušte sociální dávky. Všem!