Festival Colours of Ostrava hostí každý rok řady vynikajících umělců. Muzikanti z Izraele nejsou žádnou výjimkou. Jednou z letošních hvězd je rapující maminka tří dětí. Victoria Hanna. Rap, recitace, elektronika a k tomu všemu prastaré hebrejské texty. Victoria Hana je nové zjevení na poli hudby duchovní, experimentální, elektronické i tradiční. Jen těžko ji lze zaškatulkovat.

Pochází z Jeruzaléma, kde vyrůstala v rodině ultraortodoxního rabína. V komunitě vzdálené od běžného života. Knihy plné duchovních textů ji provázely prakticky celé dětství. Těžko říct, zda byla jako dítě šťastná. V rozhovoru s hudebním publicistou Petrem Dorůžkou se dokonce svěřila s ne příliš známým faktem. Od dětství koktá. Pomohl až zpěv. Zpívala Bohu, aby jí pomohl a aby byla šťastná. Koktání se zpěvačka nezbavila. Když mluví, zadrhává, když zpívá, dokáže na vás přenést doslova mozaiku písmen, znaků, pohybů a rytmických uskupení. Jazyková vada ji přivedla k blízkému studiu logopedie a dikce. V rapu dvě velmi důležité příměsi. Dnes je ovládá na výbornou. Rap je v jejím podání povýšen na vokální vědu, posluchačům přibližuje židovské duchovní texty, vysvětluje pravidla hebrejské abecedy.

Zpěvačka dnes žije se svým manželem a třemi dětmi v Jeruzalémě. Pro mnohé platí za velkou rebelku. Pro ortodoxní Židy je nepřípustné, aby žena rapovala, aby rapovala před muži a aby k tomu využívala duchovní texty.

1

Victoria Hanna vydala první desu teprve v loňském roce. To ale neznamená, že by její jméno bylo nějakou novinkou. V té době už za sebou měla účast na několika mezinárodních festivalech, několik menších turné a řadu posluchačů. Dnes spolupracuje například s Bobby McFerrinem či Mariannou Sadovskou. Na festivalu sakrální hudby v Dillí dokonce zpívala pro Dalajlamu.

Na Colours of Ostrava bude mít hned dva koncerty. A v české kotlině se zdrží ještě několik dalších dnů. V Mlázovech u Klatov povede tři dny intenzivní hlasový seminář. Jako performerka a hlasová odbornice se jistě postará o to, aby její lekce patřily k nezapomenutelným zážitkům.

Victoria Hanna na Colours of Ostrava

  1. července, 21.45, Vítkovice Gong stage
    17. července, 12.30,Meltingpot Global Stage (Noční klub / Staré koupelny)

https://www.colours.cz/ucinkujici/victoria-hanna

Victoria Hanna – Hlasohled 2016

  1. – 24. červenec 2016,Mlázovy u Klatov

http://www.hlasohled.cz/cze/o-hlasohledu.html

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Chcete vyšší porodnost, pane předsedo? Zrušte sociální dávky. Všem!

Další článek

Dovolená v Izraeli? S aplikacemi v telefonu nezabloudíte, přesvědčte se!