Synagogy, hřbitovy a jiné židovské památky na našem území za sebou mají poměrně krutou minulost. Vybudovány byly s těmi nejlepšími úmysly. Péče o ně byla na programu každého dne. Několik desetiletí nepříznivých režimů ale dokázalo své. Mnohé z nich se ale podařilo zachránit a po náročných rekonstrukcích a opravách jsou opět přístupné veřejnosti. Na padesát takových otevře své dveře návštěvníkům v Den židovských památek. Letošní ročník připadá na neděli 13. srpna.

 

Na území dnešní České republiky bylo ještě na začátku minulého století nespočet židovských památek. Ve většině menších měst byla synagoga, hřbitov nebo rovnou celá židovská čtvrť. Ničivé drancování v období německé okupace mnoho z nich zničilo. Jiné padly během posledních válečných bojů. A ty, které se zachránily, tvrdě zkoušel režim komunistický. Podobně jako u většiny církevních památek.  I tady se ze svatostánků staly sklady obilí, kanceláře, anebo stáje. Na 150 synagog bylo zbouráno. Až polistopadové změny roku 1989 mohly znamenat více optimismu. Po téměř třiceti letech a náročné práci se velká řada pamětihodností vrací do své původní podoby. Stále je to ale jen zlomek. Většina z nich je v troskách a naděje na jejich záchranu už není ani mizivá. V dnešní době je v Česku 200 synagog a 370 hřbitovů. Přes padesát z nich se otevře návštěvníkům 13. srpna. Do Dne židovských památek se zapojily kraje v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

20479767_1203329089772059_1412372723731030586_n

 

Podrobnosti o události

Kompletní seznam památek, které lze navštívit

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tisková zpráva: Požehnání od Cohena dostupné v Praze!

Další článek

Orit Ishay – Země jelena