Pokud si už užíváte dovolenou a letní prázdniny, možná taky plánujete nějaké výlety. A pokud zůstanete v české kotlině, můžete si zajet do Roztok u Prahy. Nedaleko hlavního města je totiž klidném místo s krásnou krajinou a doslova architektonickými skvosty. Velkolepé vily, jejich historii i osudy majitelů mapuje výstava Příběhy tichého údolí.

 

Příběhy tichého údolí. Osudy zpečetěné hákovým křížem, srpem a kladivem

Středočeské muzeum v Roztokách má výstavu na svém programu už od jara. A aktuální je taky katalog, který byl k výstavě vydán a který se stává trpělivým průvodcem nádherným místem, ze kterého dýchá klid a zároveň mrazí při seznámení s osudy mnoha majitelů krásných vil.

 

Roztoky jsou lehce dostupné autem či autobusem. Můžete tady navštívit nově opravený zámek, ateliér grafičky a malířky Zdenky Braunerové a nejspíš vás taky zaujme celá řada krásných vilek a vil, které při své procházce potkáte. Většinu z nich si nechali postavit majetní továrníci, podnikatelé a obchodníci pro své rodiny coby letní sídlo. Po několik generací se starali nejen o své domy, ale taky o blízké okolí a rozkvět celé obce. Dokázali vybudovat místo, kam se jezdilo běžně odpočívat a kde byly letní prázdniny prosyceny vůni lesů a krásné přírody. Vily si jejich majitelé nechávali navrhovat často od neznámých architektů a dávali tak šanci ukázat mladým tvůrcům svoje kvality. Výstava v Roztokách mapuje osudy těch lidí, na které nejdřív dolehla tíže druhé světové války a potom často nespravedlivé majetkové vyrovnání (spíš nevyrovnání) po komunistickém převratu. Mnohé z vil se do rukou původních majitelů už nikdy nevrátily. Někteří emigrovali, jiní zahynuli v koncentračních táborech a ti, kteří se o svůj majetek po válce hlásili, byli odbyti, protože, ač celý život prožili v Československu, často neměli českou národnost.

 

Tak jako mnohé další památky, byly i tyto vily během komunistické vlády využívány naprosto dehonestujícím způsobem. A jen díky citlivé a náročné práci nových majitelů můžeme dnes styl letních sídel znovu objevovat. Středočeské muzeu vydalo k výstavě přehledný katalog. V něm najdete mapu nejzajímavějších vil, jejich osud, a hlavně osud jejich původních majitelů. Na banerech se můžete na všechny domy podívat. A potom? Potom si s katalogem v ruce “expozici“ projděte živě. Nakoukněte do zahrad, obejděte vily ze všech stran, prohlédněte si typickou architekturu, dejte si třeba zmrzlinu a užijte si letního klidu, který se snad na delší dobu do Roztok konečně vrátil.

Výstava je v zahradách Braunerova mlýna k vidění až do 28. října.

muzeum-roztoky.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tři týdny a zbytek

Další článek

Červenec a další porce izraelské hudby u nás