Zdroj: haaretz.com

Izraelská správa památek oznámila, že po nedávné bouři byla objevena mramorová socha ženy, která je stará zhruba 2000 let.

Socha byla nalezena poblíž izraelského přístavního města Aškelon. Je 1,2 metru vysoká a váží zhruba 200 kilogramů. Bohužel jí chybí hlava a paže.

Podle mluvčí památkové správy Yoli Schwartzové nález učinil náhodný chodec. Socha, která byla pravděpodobně součástí výzdoby římských lázní, již byla odvezena k dalšímu zkoumání.

“Je to krásná bílá socha, které chybí hlava a část ruky. Zjevně sem byla dovezena z Itálie, Řecka nebo Malé Asie a mohla zpodobňovat bohyni Afroditu. Žena má na sobě tógu a skulptura je umístěna na hranatém sloupu. Její oděv je velmi pečlivě vytvarován, je vidět jemně vypracované prsty u nohou, sandále a malá ňadra. Prostě nádherná socha,” uvedl archeolog Jigal Jisrael, který také pracuje v památkové správě.

Socha zůstala vcelku i přesto, že spadla ze zhruba desetimetrové výšky. Hlava i paže jí chyběly již v římském období. “Dostali jsme ji z moře, přelévaly se přes ni vlny. Všiml si jí náhodný chodec a s pomocí aškelonské radnice jsme získali jeřáb a vyzvedli ji z vody. Převezeme ji do vládních trezorů v Bejt Šemeši,” sdělil Jisrael.

Při bouři, která zasáhla izraelské pobřeží o víkendu, odpadl kus skály z útesu u Aškolonu. Díky tomu se pravděpodobně socha dostala do vody. V kusech skály byly i zbytky budovy římských lázní. Jejich mozaikou vykládaná podlaha však byla velmi poškozena. Mnoho dlaždic a střepu nenávratně zmizelo ve vodě.

Při víkendové bouři bylo poškozeno i několik dalších archeologických lokalit na pobřeží Středozemního moře. Mezi ně patří i Caesara, kde se nachází známý amfiteátr a další památky.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Šprušle

Další článek

Dvě nevyslyšené modlitby – 2.část