Zdroj: Archiv

Daniel Kuchta – odborný redaktor serveru investujeme.cz

Dobrý den pane Kuchto, jako odborný redaktor serveru investujeme.cz jakou investici byste nám doporučil v době krize?

Dobrý den. Toto je otázka, kterou osobně nemám velmi rád. Je sice pravda, že já osobně ji jako novinář někdy pokládám analytikům, portfolio manažerům a jiným odborníkům, ale nerad na ní odpovídám. Často se mě na to ptají také známí, nebo rodina, ale já pořád odpovídám, že pokud někdo neví kam má investovat, ať raději neinvestuje. Často ve svých článcích píši o různých druzích investičních nástrojů a možnostech, kam může člověk uložit své peníze, ale konkrétním radám se raději vyhýbám. Dalším důvodem mé neochoty dávat rady kam investovat je skutečnost, že každému může vyhovovat něco jiného a univerzální rada prakticky neexistuje. Nemůžu někomu říct, aby investoval do akcií, nebo certifikátů apod., když jeho rizikový profil může být někde úplně jinde.

Ještě jedna věc mě na radách odborníků poněkud irituje. Je to skutečnost, že takovými radami jakoby jste lidem radili, aby časovali trh, investovali v určité době do určitých cenných papírů, pak o půl roku zase někam jinam a tak dále. investování přitom takhle vůbec nefunguje, zejména pokud jde o dynamičtější nástroje, jako jsou akcie apod. Dlouhý investiční horizont je většinou zárukou toho, že se investor vyvaruje chyb, kterých se většina klientů dopouští při časování trhu a hledání ideální doby k investování.

Jak se díváte na zajištěné fondy? Považujete je jako vhodný doplněk do portfolia?

Zajištěné fondy jsou jako doplněk portfolia zajímavou alternativou, ale určitě bych se při investování nespoléhal pouze na ně. Jako část konzervativní složky portfolia mnoho plnit svou úlohu, za určitých podmínek dokonce mohou svou výkonností příjemně překvapit. Velkou nevýhodou je však jejich nízká likvidita (kvůli jejich předem dané době investice, což platí zejména u fondů na pět, šest let a déle) a často složité konstrukce výpočtu výnosů (i když ty lidi často vůbec nezajímají), které pak při splatnosti mohou investorovi naopak připravit nepříjemné překvapení v podobě nízkého nebo nulového výnosu. Člověk často kupuje tak trochu zajíce v pytli a je proto nutné i mezi těmito nástroji pečlivě vybírat.

Domníváte se, že vzhledem ke krachům mnoha dluhopisů s ratingem A+ a vyšším, dojde i k znehodnocení u zajištěných fondů? Klienti by to pravděpodobně vnímali velice těžce – předpokládám, že na tuto variantu je nikdo neupozorňoval?

Dovolím si tvrdit, že o této možnosti nemá drtivá většina investorů ani potuchy. Banky a emitenti skutečně prodávají zajištěné fondy jako nástroj, který garantuje návratnost alespoň investovaných prostředků a o možnosti problémů své investory pravděpodobně velmi často neinformují. Faktem je, že zmiňovaná nízká likvidita poněkud omezuje možnosti investorů v případě, že se banka, nebo investiční společnost, která emitovala, začne dostávat do problémů.

Naštěstí banky, které působí u nás, nejsou oběťmi hypoteční krize a neměly by se tedy dostat do takových problémů, že by jim hrozil krach. Dalším rizikem, které může ohrožovat prostředky investorů, je kreditní riziko u dluhopisů, které mají zajištěné fondy ve svém portfoliu jako konzervativní složku. Zde bych to ale také neviděl až tak černě. V portfoliích zajištěných fondů se často nacházejí státní dluhopisy ze zemí západní Evropy, u nichž je krach skutečně málo pravděpodobný. U některých fondů dokonce společnosti, které fond vydávají, dorovnají případné ztráty, které mohou vzniknout při krachu emitenta dluhopisu.

Co se týče hodnoty dluhopisů, která může v průběhu doby trvání fondu kolísat, je dobré vědět, že zajištěné fondy drží tyto cenné papíry do splatnosti, tzn. na konci trvání fondu inkasují fixní výnos, který je dán již v době investice, resp. emise dluhopisu.

Pokud byste měl našim čtenářům doporučit investičního poradce, volil byste spíše bankovního poradce, anebo makléřskou společnost? A z jakých důvodů?

Bankovního poradce, kterého potkáte za přepážkou v bance, bych nedoporučoval. Je pravda, že banky se stále snaží zlepšovat úroveň svých pracovníků, ale vždy je to jen o produktech jedné banky. I kdyby vám chtěl pracovník banky jakkoli pomoci s dobrým svědomím, jeho nabídka bude vždy omezená na výběr produktů té banky, v níž momentálně jste. Někdy to může stačit, někdy nemusí.

Makléřská nebo poradenská společnost může mít uzavřeny smlouvy s velkým počtem finančních institucí a je proto logické, že by vám takový poradce měl nabídnout širší portfolio produktů. V konečném důsledku však ani to nemusí stačit. Drtivá většina poradců totiž využívá pouze několik vybraných produktů, často pro něj provizně velmi zajímavých, které ale nemusí splňovat klientovi požadavky. Takže pokud už bych si měl vybírat, asi bych si vybral poradce, ale pouze na doporučení někoho, kdo s ním má zkušenosti. A pokusil bych se o něm sehnat co nejvíce informací, abych měl představu, s kým mám tu čest. Případně bych si nechal zkontrolovat návrh poradce někým, kdo se v investicích orientuje lépe než já sám.

Vy osobně, spravujete si své finanční prostředky sám? Či využíváte poradenství investičního bankéře?

I když přicházím prakticky denně do kontaktu s poradenským byznysem (a možná právě proto:-), starám se o své investice sám. Často říkám, že investování je individuální sport a člověk, který má vůli a čas se investicím alespoň trochu věnovat, by se neměl spoléhat na rady někoho jiného. Chápu, že ne každý je v investování úplně doma, takže v tomto případě přichází na radu poradci, ale myslím si, že je to spíše dáno jakýmsi alibismem lidí. Někdo zkrátka raději svěří své peníze někomu jinému a pak se mohou v případě neúspěšné investice vymlouvat, že jim je poradce/obchodník prošustroval, protože je neschopný, špatný, nebo podvodník. Lidé chtějí vysoký výnos, nulové riziko a nechtějí pro úspěch investice ani pohnout prstem. A přitom by stačilo, kdyby tomu věnovali trochu času a něco si o investování nastudovali. Dnes není problém sehnat jakékoli informace.

Dokupujete v době finanční krize?

Nedá se říct, že dokupuji jen kvůli krizi, protože pro takové to klasické investování využívám pravidelné investice, při němž se dokupuje stále. Je ale velmi důležité v pravidelném investování pokračovat také právě v době krize, kdy investor prakticky nakupuje za slevové ceny a za stejnou sumu tak nakoupí více investičních nástrojů. Právě v době krize je tedy velmi důležité zachovat chladnou hlavu, být zodpovědný a pokusit se využít krizi ve svůj prospěch.

Preferujete spíše rychlý pokyn „Nákup“ X „Prodej“ nebo jste dlouhodobým investorem, který pravidelně nakupuje?

Zajímá mě “rychlé” obchodování, ale peníze mám zainvestovány i v dlouhodobých produktech. Intradenní obchodování je zatím pouze mým koníčkem, kterému ale v poslední době věnuji poměrně dost času a chtěl bych se mu věnovat i nadále. Dlouhodobé, pravidelné investování beru spíše jako náhradu za penzijní připojištění.

K jakému písmenu z abecedy byste přirovnal kapitálové trhy od krize?

Je to těžké dnes prognózovat, jakým způsobem se ekonomika dostane ze současné situace. I když často slyším a čtu pozitivní a optimistické předpovědi některých odborníků, nejsem si jist, že máme to nejhorší za sebou. Je pravdou, že optimistické předpovědi lidé slyší mnohem raději a mají větší tendenci jim uvěřit. Ale já se přikláním spíše k písmenu W.

KIT Digital nám před několika týdny vstoupil na Burzu cenných papírů Praha. Považujte současnou dobu jako vhodnou k emisi akcií?

Pro firmy, které chtějí vstoupit na burzu, dnes není úplně ideální doba, i když se v posledních týdnech situace postupně zlepšuje. Firmám, které chtějí získat prostředky prostřednictvím emise nových akcií, určitě více vyhovuje situace, kdy se akciovým trhům dlouhodobě daří a vládne všeobecný optimismus. Mohou získat větší množství peněz, protože investoři jsou ochotni nakupovat akcie za vyšší ceny.

Pro potenciální investory je zase vhodná doba právě dnes, protože mohou získat akcie společnosti za nižší cenu. Bohužel ale výběr dobrých titulů není tak velký, protože společnosti si emisi akcií raději rozmyslí a počkají na vhodnější dobu.

KIT Digital podle všeho získala primární emisí plánovanou hotovost, protože dokonce zrušila plánovanou emisi v Evropě a stačily jí peníze, které do akcií investovali klienti na americkém trhu. Poněkud slabý zájem investorů na pražské burze je dán pravděpodobně tím, že společnost není mezi investory tak známá a jde o skutečně malou emisi. Některým investorům možná vadí také informace o nepříliš dobrých ekonomických výsledcích společnosti.

A má poslední otázka: Jste věřící člověk?

Nejsem věřící člověk. Na víře v takové formě, v jaké se dnes často prezentuje, mi vadí již zmiňovaný alibismus, neodpovědnost a také strach, kterým se někteří čelní představitelé víry snaží udržet věřící tam, kde je chtějí mít. Možná to bude znít příliš negativisticky (i když proti upřímně věřícím lidem nic nemám), ale můj postoj k fanatické víře přesně vystihuje jeden výrok, který jsem nedávno kdesi četl. “Náboženství je pohromou pro humanitu, překážkou, která dusí naši fantazii a naši touhu přemýšlet a experimentovat.”

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho pozorných čtenářů.

Autor: David Fábry

Přečtěte si také: Interview s Yehuda Lahav

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Freud řekl v mrákotách na Akropoli: „Umění dokáže být zničující“...

Další článek

Ta naše otupělost je už strašná