Zdroj: Shekel

Menšina kuřáků cigaret neustále omezuje nekuřáckou většinu populace a není jí nic platné, že je podle posledních údajů nekuřáků 74 procent.

Nekuřáci nyní kroutí hlavou nad novým „protikuřáckým“ zákonem, jehož dopad bude ve většině provozoven ten, že se kouřit bude všude.

Nový zákon rozhodně nemíří proti kuřákům, naopak se jeho účinností zruší v restauracích nekuřácké prostory, neboť jejich provozovatelé se povětšinou rozhodnou přizpůsobit kuřákům. Zdánlivě nepochopitelná rozhodnutí zákonodárců mají jednoduché vysvětlení. Tabáková lobby je v naší zemi velice mocná, protože je bohatá. Navíc se její zástupci volně pohybují po Poslanecké sněmovně pokaždé, kdy se podobné zákony navrhují nebo schvalují, a tak si přímo dohlíží na to, aby se vše vyvíjelo žádoucím směrem. Předpokládám, že po kapsách mají nějaké ty upomínkové předměty, reklamní propisky a kupony na slevu, kdyby jim došli argumenty…

Je to zkrátka dobrý obchod a peníze jsou poslancům bližší než blaho národa či názor většiny obyvatel. Možná právě proto u nás o všem rozhodují sami – co kdyby do toho všeho začali ti lidé příliš mluvit, co kdyby se rozrostla veřejná referenda a přímé volby do míry neúnosné a lidé by například mohli rozhodovat i o svém prezidentovi, o umístění amerického radaru nebo právě o diskutabilních zákonech.

Peníze dnes rozhodují o všem. Argumentem věčným jsou nemalé příjmy do státní pokladny. Nikdo už se příliš nepozastavuje nad tím, jakým způsobem se předmětné zisky vytvářejí. Nejen kouření, ale i následné nemoci jsou dobrým byznysem, i když na něm pro změnu vydělávají farmaceutické firmy, které si ovšem s těmi tabákovými v mnohé nezadají. Byť zdánlivě existují na protilehlých obchodních stranách, jedni vydělávají na ničení zdraví a závislosti lidí, druzí zdravotní následky hojí, léčí a lidi zachraňují, navzájem si vlastně pomáhají k vyšším ziskům. Není pochyb o tom, že také nemoci jsou velmi dobrým obchodem.

Z toho všeho vyplývá, že není v zájmu kvetoucího obchodu a stálých vysokých příjmů plynoucích do rozpočtu od tabákových a farmaceutických společností ani zákaz kouření, ani zdravá populace naší společnosti. Z pohledu lidí u moci a u peněz není žádného dobrého důvodu k přesvědčování lidí v tom, že kouření je opravdu nezdravé, že nejen otravuje mnohým lidem vzduch, ale skutečně zkracuje život, natož k realizaci kroků vedoucích ke zdražení tabákových výrobků a přinejmenším částečnému omezení dostupnosti této legální drogy.

Lidé, kteří nemají na obchodech s cigaretami a léky žádný podíl a navíc ani sami nekouří, mají jednoduše smůlu. A měli by se už jednou provždy přestat divit, proč společnost podporuje závislost místo svobody, nemoc místo zdraví a zápach místo čistého vzduchu.

Autor: Jaroslav Kysilko

Přečtěte si také od autora: ČSSD předvádí v kampani, jak umí hospodařit

3 Komentářů

 1. boban
  25.3.2010 – 10 Nisan 5770 v 05:47 — Odpovědět

  Nesouhlasím. Co jsem slyšel, tak ten zákon je o tom, že majitel restaurace se sám rozhodne, zda jeho restaurace bude kuřácká nebo nekuřácká. Pokud je 74% národa nekuřáků, tak proč by většina majitelů měla chtít kuřácké restaurace? Já si myslím, že je v pořádku, že si to má rozhodnout trh a nebude zase nějaké nařízení a omezení. Jsem optimista a dopadne to dle mě dobře, tedy většinou nekuřácky. Některé jiné země Evropské Unie jsou toho dobrým příkladem.

  0
  0
 2. Stínová
  26.3.2010 – 11 Nisan 5770 v 11:44 — Odpovědět

  to boban: proč by většina majitelů měla chtít kuřácké restaurace, když 74% národa je nekuřáků? protože do hospod chodí hlavně kuřáci, ostatním je ten zápach nepříjemný, majitelé provozoven mají obavy riskovat – změnit svůj přístup a své jisté (tržbu od kuřáků), bojí se, že tolik nepřitáhnou tolik nekuřáků, jako přitahují kuřáků, netuší, že by ti, co nekouří, rádi vzali restaurace namilost… Tenhle zákon změnu myšlení nepřinese. Je to opravdu jen o penězích. Ruka ruku myje.

  0
  0
 3. boban
  26.3.2010 – 11 Nisan 5770 v 16:30 — Odpovědět

  No to asi máte pravdu. Ale ono je to spíše o lidech. Tam, kde to zakázali (např. Itálie), tak se kuřáci dobrovolně vychovali a i když někde nemusí, tak chodí kouřit ven. Dokážete si to představit u nás? Sobeckost nad sobeckost. Jinak já jsem nekuřák, ale kuřácké restaurace mi nevadí. Akorát když už je hodně zakouřeno, tak mě začnou pálit oči a musím zmizet. Přicházejí tím pádem ode mě o delší tržbu. A svou ženu do kuřácké restaurace už skoro nedostanu. Když už tedy semtam zajdem na večeři, tak výhradně do nekuřácké.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Koho nudí „nudnici“ ?

Další článek

Jedna z pěti kopií Schindlerova seznamu je na prodej