Zdroj: Shekel

Při tradiční půlnoční mši v Betlémě vyzýval latinský patriarcha Jeruzaléma Fuád Tval k návratu k míru na Blízkém východě.

Obřad proběhl v kostele svaté Kateřiny, který přiléha k bazilice Narození Páně. Zúčastnily se ho stovky věřících poutníků. Mezi hosty byli i věřící z Jižní Koreje nebo například předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Tvalovo kázání bylo v předstihu rozesláno médiím ještě před mší. Tval v něm vyjádřil naději, že nynější “zvonění zvonů kostelů přehluší ryk zbraní na zraněném Blízkém východě”. Dále v něm uvedl následující: “Přejeme si, aby se v tyto Vánoce stal Betlém nejen hlavním městem dvou národů, izraelského a palestinského, ale také příkladem dobrého porozumění a soužití tří monoteistických náboženství”.

Dále zdůraznil, že “ve světě rozděleném násilím a fundamentalismem, které ospravedlňuje nejhorší činy, včetně vraždění v kostelech, Betlémské Dítě nám připomíná, že prvním přikázáním je Láska. Učí nás o odpuštění a usmíření i s našimi nepřáteli.”

Tval mimo jiné vyzýval ke spolupráci mezi křesťanskými církvemi na Blízkém východě a k dialogu mezi náboženstvími. “Tento dialog je nezbytný, je odpovědí na moderní ateismus a na fundamentalismy, které ohrožují Boží Lid. Fanatismus takto nedávno tragicky postihl křesťanskou komunitu v Iráku. Takovéto činy jsou jednohlasně odsuzovány křesťany i muslimy,” uvedl.

Dále vyjádřil politování nad prostředím, v jakém vyrůstají blízkovýchodní děti. “Mnozí zakoušejí choulostivé podmínky v uprchlických táborech nebo žijí v dramatických rodinných situacích, zbavení něhy svých rodičů,” řekl.

Blízkému východu se nedávno věnoval i papež Benedikt XVI. Ten při mši ve Vatikánu ostře odsoudil ty, kteří šíří války a násilí ve světě. Zároveň se modlil za „opravdové bratrství“ mezi lidmi.

Právě Benedikt XVI. v poledne pronese z centrálního balkonu baziliky vánoční poselství a udělí tradiční požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi). Hlavním tématem proslovu budou pravděpodobně opět války a násilí.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Židé, děkuji vám za Ježíše

Další článek

S narozením Krista si Češi připomínali i Mláďátka betlémská