Zdroj: Archiv

Ing. Radim Jančura (* 12. ledna 1972 v Ostravě) je český podnikatel a manažer.

Studoval na Vysokém učení technickém (Elektrotechnická fakulta) v Brně. Založil a je ředitelem firmy Student Agency, která provozuje “žluté” autobusy, prodává letenky a v chce expandovat i na železnici, kde by ráda konkurovala Českým drahám. Je vlastníkem společnosti DPL Real, které patří brněnský Dům pánů z Lipé. Radim Jančura obdržel řadu ocenění, mimo jiné Podnikatel roku 2005.

Dobrý den pane Jančuro, pro mě patříte mezi TOP podnikatele v ČR – vybudoval jste silnou a známou značku a dokázal jste, že i při zachování nižších marží je možné úspěšně podnikat. Přemýšlel jste jako ředitel Student Agency, že byste vstoupil na burzu?

Vstup na burzu je pro nás až nejkrajnější řešení. Podle mého názoru, na burzu přichází firma, když už je přeúvěrována, banky již nechtějí levně půjčovat, připravuje rozsáhlý projekt a tak hledá zdroj financování emisí na burze. Vstup na burzu by pro nás mělo možná smysl pouze pro projekt „žlutých vlaků“, ale i tak bychom museli v historii dokázat, že vlaky mohou generovat zajímavý a stabilní zisk.

Jaká marže a jaký zisk je na jedné vlakové či autobusové jízdence? Odhadoval bych to někde kolem 5%.

U vlaků zákon omezuje tzv. „přeměřený zisk“ na max 5%, u autobusů je to podobné. U nás se zisk pohybuje mezi 3-4%.

Stal jsem se na Facebooku fanouškem stránky „Ostře sledované žluté vlaky“. Povězte nám prosím Váš pohled na aktuální situaci „Žluté vlaky versus České dráhy“?

Všechny kraje zadaly zakázku bez nabídkového řízení na 10-15 let přímo Českým drahám. Ve 4 krajích jsme dokonce, aniž jsme byli vyzváni, nabídli nižší požadavek na dotaci (úspora pro kraje až o 7mld!), nabídli jsme nové soupravy od počátku a dokonce i nižší jízdné. Kraje však naši nabídku neřešili, vybrali si horší a dražší od ČD. Jediný, kdo nám může v regionální dopravě pomoci je Evropská komise. Připravujeme podnět, jakmile nám kraje pošlou kopie smluv s ČD, pošleme ho během ledna až února. Dá se očekávat, že EK v horizontu 2-3 let smlouvy s ČD zruší a kraje budou nuceni tendrovat, způsobem, jakým jím to již nyní nařizuje Evropská komise.

Podobnou nabídku jsme dali i na Ministerstvo dopravy na provoz poloviny sítě dálkových vlaků, s úsporou 9mld za 10 let a s novými vlaky. Na základě této nabídky MD slíbilo, že budou každý rok tendrovat cca 10% sítě.

Kraje ovládá ČSSD, MD ODS, výsledek je ale stejný – netendruje se.

Student Agency je Vaše investice. Máte i jiné investice, diverzifikujete své portfolio?

Další významnou společnost je Orbix, s.r.o., v podstatě nabízí to stejné, co SA, ale výhradně pro firemní klientelu. Tedy levné letenky, se splatností na fakturu. U SA sice můžete na fakturu platit také, ale musí být zaplaceno před odletem. Diverzifikace je i v SA, letenky, žluté busy, jazykové pobyty…

Máte obavy, že bys Vás mohl někdo tzv. „připravit o kormidlo“ (např. navýšením základního kapitálu jako se to stalo Václavu Fišerovi)?

Toto může hrozit vždy, vstoupí-li do společnosti silný, nebo spíše silnější partner. Skupina Student Agency v roce 2009 si udržela obraty cca 4mld a zisk posílila na 100 mil Kč. Partnera nepotřebujeme, partnery máme jen v projektu žlutých vlaků, abychom byli schopni zajistit financování vlaků až 5 mld ročně.

Politicky smýšlíte pravděpodobně doprava?

Ano doprava, ale mám vyvinuté sociální cítění. Podnikatelé přežijí vysoké daně, horší je však fakt, že tzv. „tržní prostředí“ není opravdu tržní, neb v případě veřejných zakázek doprovázeno korupcí. Raději budu platit vyšší daně, jsem pro, ať mají důchodci vyšší důchod, ale nelíbí se mi, když je systém demotivující – vysoká nemocenská, vysoký příspěvky k nezaměstnanosti atd.

Podpoříte ODS či TOP09?

ODS ani ČSSD určitě nepodpořím. Budu si vybírat z malých starn, které mohou zamíchat karty těmto dvěma hlavním arogantním stranám.

Pokud by se změnila ústava, dovedl byste si představit potřetí Václava Klause jako prezidenta?

Měly by se měnit ústava, jsem pro, abychom si zvolili svého presidenta sami. Ač je v ČR president jen figurkou, je to jedná vážená instituce a v případě, že by byla naprosto nezávislá ne námi neváženém parlamentu, mohl by takto zvolený president kormidlovat naši zem správným směrem. Nyní nás vedou hlupáci a egoisti, kterým na naší zemi nezáleží.

A poslední otázka: Věříte v Boha?

Věřím, v Ježíše Krista, že byl a žil. Jeho odkaz je mi blízký. Na strejdu chodíci v obláčcích neveřím :-)

Autor: David Fábry

Zdroj

Přečtěte si také: Interview s Veronikou Drahotovou

2 Komentářů

 1. Stanislava Raulova
  12.6.2010 – 30 Sivan 5770 v 03:39 — Odpovědět

  Vynikající počteníčko, pane Jančuro, čím dál více jste moje srdeční záležitost a teprve teď vidím proč, je v tom to Ježíšovo světlo a nádherná duše!!!! Hodně úspěchů na všech polích ,pěkně zpracováno, děkuji R.S.

  StaniRaul@gmx.ch

  0
  0
 2. J.J
  15.2.2012 – 22 Shevat 5772 v 14:15 — Odpovědět

  JančurÁK :-) Nebudu se ani unavovat, proč by ho ty ovce co ho milují neměli milovat…..

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jak směnit peníze

Další článek

Je atomová hrozba Íránu jen uspávací taktika Al-Kájdy...?