Zdroj: Archiv

Veronika Drahotová byla jako výjimečný talent přijatá předčasně na Akademii výtvarných umění v Praze. Jako velmi mladá se koncem 90. let už objevovala na zdejší umělecké scéně.

Její emocionální, živý a téměř naivní projev velmi zaujal. Zabývá se figurální i abstraktní malbou, její projev obsahuje vždycky nějaký příběh. Kromě malby ji však zajímají i další média: navrhla několik multimediálních projektů, z nichž byla realizováno například náročné duhové osvětlení Pražského hradu v akci Umělecké dílo ve veřejném prostoru v roce 1998. Sama autorka také iniciovala vznik galerie současného umění Home, kterou vedla s umělkyní Veronikou Bromovou. Její práce jsou vystavovány na mnoha zahraničních i českých přehlídkách.

Veroniko, jak nahlížíš na současné moderní umění v České republice?

S občasnou apatií a nutným nadhledem :-)

Považuješ ho za konkurenci schopné ve srovnání se světovým uměním?

Ano, ale pouze pokud se mu dostane poměrně vzácné šance  prezentovat se v jiném, než lokálním kontextu.

Jak se na něj díváš z hlediska investice, jakou má procentuální roční možnost výnosu?

Nejsem ekonom, ani finanční poradce, ale myslím, ale ty bys ses tímto směrem mohl zaměřit, ne?

Je v době finanční krize zde prostor pro mladé umělce? Nezhoršila se situace v prodeji obrazů?

Umělecký svět, je tak trochu svět sám pro sebe a umělci jsou většinou mimoni, kteří se s realitou příliš nezabývají. Z mého pohledu se situace postupně zhoršuje, tak od roku 2000, naopak podle výsledků aukcí se prý krize téměř neprojevuje.

Info a Info

Kde můžeme nyní Tvé obrazy nejdříve vidět?

Sérii velkých formátů Memplex City mám vystavenou v Gallerii Icon, ul. V Jáme 6. Od 4 února můžete vidět výstavu Heavy Metal, v nově otevřeném private space, Galerie Hunger.

Icon a Hunger

Na čem teď zrovna pracuješ?

Většinu času trávím se svojí divokou partou Samuelem 3 a Sofií 1, ten intensivní každodenní kontakt s dětským světem mě přímo nutí to téma nějak zpracovat, pojmout. Tak jsem teď začala malovat obrazy také pro děti: zde a opravdu mě to baví.Kromě toho jsem dokončila sérii obrazů Amor fati, ke které teď připravuji katalog – Veronika Drahotová.

Jak je to se státními granty pro umělecké talenty? Pořád platí pravidlo, že to dostávají stále stejní lidé a organizace?

Je to hodně problematická a neprůhledná oblast a mě už dávno opustila potřeba vysilovat se zbytečnými žádostmi a tématem samotným.

Co Galerie Home, proč musela být uzavřena? Nebyla zisková?

Nejen uzavřena, ale přímo srovnána se zemí, na jejím místě je nouzový výjezd z Palladia. Ano byl to neziskový prostor, žádná náhrada škody nebyla.
Gallery Home

Může v dnešní době být nezávislá galerie vůbec zisková, nebo se spíše dá mluvit o dobročinnosti a o vlastním hobby?

Ano ve většině případů je to spíše hobby nebo také počínající šílenství :-), ale je tu i pár prosperujících štastlivců.

Jak se díváš na dnešní fenomén komunikace – Facebook?

Pouze spotřebitelsky, nijak zvlášť mě nezajímá.

Nedomníváš se, že mladí lidé, místo povídání s přáteli, malování, či poslouchání oblíbené hudby – stále  sedí u počítače a komunikují o ničem a přitom o všem?

Formy se mění a já je nijak nepotřebuji zatracovat, také bych cítila jako chybu nějak zobecňovat. Technologie mě baví a její přínos je pro mě zábavný.

Věříš v Boha?
Nejsem ateista.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů Tobě i Tvé rodině.

Veronika Drahotová se narodila 25. 7. 1975 v Praze. V letech 1992 až 2000 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru malby (1992-93, profesor Jiří Sopko), v ateliéru klasické malby (1993-96, profesor Zdeněk Beran) a v ateliéru vizuální komunikace (1997-2000, Jiří David). V roce 1995 uskutečnila stáž na San Francisco Art Institute. Samostatně vystavuje od roku 1996 (výstava v Galerii kritiků v Praze byla v pořadí desátá), vedle toho se zúčastnila více než tří desítek skupinových výstav (USA, Japonsko, Maďarsko, Německo, Slovensko). V letech 2002-2004 vedla v Praze Galerii Home.

Autor: David Fábry

Zdroj a Zdroj

Přečtěte si také: Interview s Radimem Jančurou

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Žádné další články.

Další článek

Jak směnit peníze