Zdroj: zpravy.idnes.cz

Symbol odporu proti americkým vojskům v zemi Muktada Sadr dnes vyzval své stoupence, aby se nesmířili s přítomností okupačních sil v Iráku.

Sadr, jež je Šíitským radikálním duchovním, se tento týden vrátil do Iráku po čtyřletém pobytu v zahraničí.  Jeho milice v minulosti bojovaly proti američanům.

Podle něj patří mezi hlavní nepřátele Iráku USA, Izrael a Velká Británie. Dnes měl v Nadžafu proslov k několika tisícům lidí: “Zůstali jsme bojovníky,” řekl a vyzval přítomné, aby bojovali proti nepřátelům všemi dostupnými prostředky.

“Proti okupantovi budeme bojovat vojensky a všemi ostatními prostředky. Naše ruka se ale nedotkne žádného Iráčana. Zaměříme se výhradně na okupanty. Jsme jeden národ a nesouhlasíme se skupinami, které vraždí,” uvedl Sadr.

Byť ve svém vystoupení vyzýval přítomné, aby provolávali protiamerický hesla, otevřený boj proti Američanům zřejmě rozpoutat nehodlá. Uvedl, že “zbraně patří do rukou jenom lidem k tomu určeným”. Podle agentury Reuters se tak postavil za armádu a naznačil, že nehodlá obnovit své milice.

V loňském roce skončily bojové operace Američanů v Iráku. Ti zde ponechali zhruba 50.000 vojáků jako podpůrnou sílu. Ta má za úkol především cvičit domácí síly. Sadrovy milice vznikly v roce 2003 a měly téměř 60.000 členů. S bojem přestaly na Sadrův příkaz v roce 2008. Sadr se pak dal na politickou dráhu a v loňských volbách bylo do parlamentu zvoleno 39 jeho příznivců. V jednáních o koalici pak Sadr podpořil minulého i současného premiéra Núrího Málikího.

Podle Sadra by měla irácká vláda pracovat hlavně pro irácký národ. Pokud tak nebude ničit, je podle něj třeba použít prostředky, které však musí být výhradně politické. “Jestliže vláda zajistí lidem bezpečnost a bude-li je chránit, pak s ní budeme spolupracovat,” prohlásil.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Tomášem Töpferem

Další článek

Pokřivená Abbásova představa cesty k míru