Zdroj: lidovky.cz

Sir Nicholas Winton byl dnes navržen na Nobelovu cenu míru prvním místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou.

Stalo se tak při příležitosti projekce celovečerního dokumentu režiséra Mateje Mináče Nickyho rodina. Ta se uskutečnila v Kongresovém centru Praha a Sobotka zde předal nominační dopis za přítomnosti britské ambasadorky Sian MacLeodové norskému velvyslanci v České republice Jensi Eikaasovi.

Návrh také podpořila petice, kterou v Česku podepsalo více než 100.000 dětí.

“Je mi velkou ctí předat tento nominační dopis a zároveň i velkou satisfakcí. Už loni jsem totiž podepsal nominační dopis ve prospěch Sira Nicholase a obrovskou podporou mi přitom byly podpisy petice,” uvedl Sobotka. Podle něj je dobře, že zájem české veřejnosti nepolevuje. Zároveň je rád, že může být podruhé účasten pokusu o ocenění člověka, který si tuto cenu zcela jistě zaslouží.

“Činy lidí, jako je on, jsou pro nás důkazem, že i jednotlivec může udělat hodně pro mír, svobodu a demokracii, a že aktivní život s čistým štítem má svůj smyslu,” dodal. Zároveň věří, že tento jeho názor najde porozumění i u výboru pro udělování Nobeloby ceny.

Nicholas Winton přijel do Prahy na premiéru snímku Nickyho rodina. Režisér Mináč v něm popisuje, jak Winton těsně před druhou světovou válkou organizoval odjezd stovek československých dětí přavážně židovského původu do Velké Británie. Tam pak vyrostly v náhradních rodinách. Transport je zachránil před téměř jistou smrtí v nacistických vyhlazovacích táborech.

Do Velkého sálu Kongresového centra dorazilo již před polednem mnoho mladých lidí z celé republiky, kteří jsou zapojeni do nadnárodního vzdělávacího programu Loterie života. Inspirovali se právě Wintonem a také byli prvními diváky Mináčova snímku.

“Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá,” tvrdí Nicholas Winton.

Nickyho rodina je již třetím snímkem tohoto režiséra, který se zaměřuje na skutky Nicholase Wintona. Již před třinácti lety natočil Mináč snímek Všichni moji blízcí a v roce 2001 představil snímek Síla lidskosti – Nicholas Winton. Za tento film později získal cenu Emmy. Nový snímek bude uveden do kin 3. února a bude se promítat i v USA, Británii, na Slovensku a na mnoha filmových festivalech. V jeho hraných pasážích se objeví například herci Michal Slaný nebo Klára Issová.

Při natáčení snímku jsme snad šestkrát obletěli celou zeměkouli a navštívili dvě desítky zemí. Ve střižně jsme strávili neuvěřitelné čtyři tisíce hodin. Teď máme šanci to zúročit,” řekl spoluautor scénáře, střihač a spoluproducent Patrik Pašš.

Winton na pražskou premiéru dorazil se svými dětmi Nickem a Barbarou, jejich partnery a vnukem Laurencem. Za své činy obdržel v Británii šlechtický titul a Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Když Winton vstoupil do sálu, reagovalo zaplněné hlediště mohutnými ovacemi ve stoje. Na jevišti se s ním pak setkali žáci základní školy v Kunžaku, od kterých vyšel podnět na udělení Nobelovy ceny míru. Na dotaz, proč jeho příběh inspiruje mladé lidi, Winton odpověděl, že je určitými návodem či pobídkou k tomu, co by měli dělat v budoucnu.

“Ohlížet se do minulosti nemá příliš smysl,” dodal Winton.

Na projekci dorazili i někteří ze zachráněných, kteří se po válce rozprchli do celého světa. Deset z nich pak v Mináčově filmu hovoří.

V dokumentu se objevují nová nezveřejněná fatka a svědectví Wintonově záchranné akci. Zaměřuje se na peripetie, kterými si muselo projít 669 zachránených českých a slovenských dětí. Ty díky Wintonovi přežily druhou světovou válku. Film ukazuje, že i příklad jednoho člověka a jeho životní postoj dokáže inspirovat lidi na celém světě i po tak dlouhé době. “Pohybujeme se od roku 1938 až do roku 2010, příběh vlastně stále nekončí. My sami se stáváme diváky, jsme zvědaví, co všechno náš nový film spustí,” řekl režisér.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

V Česku se údajně tajně setkaly Hamas a Mossad

Další článek

Odvaha – (Náhrdelník 4)