Zdroj: Shekel

Nový cyklus přednášek a veřejných diskuzí s názvem Staronová šance má potírat předsudky vůči židovskému národu.

První z přednášek se uskuteční v neděli 30. ledna v Brně. Má název Izrael a my. Poslední se pak uskuteční v listopadu v Karlových Varech a jejím cílem bude připomenout nacistické protižidovské akce známé jako Křišťálová noc. Informace dnes přinesli organizátoři těchto přednášek.

Projekt vznikal na Mezinárodním křesťanském velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) a spolupracoval na něm Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), církve a další organizace. Záštitu nad projektem převzala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. “Jde o to, aby česká veřejnost upjala také na chvilku mysl k otázkám, které nejsou úplně tak denně třeba předmětem těch největších titulků médií nebo nejdůležitějších zpráv,” uvedla Němcová.

Mojmír Kallus, ředitel české pobočky ICEJ, připomněl, že na tento čtvrtek 27. ledna připadá v českém kalendáři významný den. Konkrétně jde o Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Toto datum je spojené s výročím osvobození koncentračního tábora Osvětim, které proběhlo v roce 1945. “My se chceme z té historie poučit, ne jenom připomínat, ale také poučit” podotkl. I díky tomu mají přednášky různé formy a konají se v různých městech. Spojuje je pak to, že se snaží toto poučení zprostředkovat všem generacím.

Ředitel ÚSTR Daniel Herman uvedl, že nacistický antisemitismus je nejbrutálnějším projevem totalitního přístupu k židovskému etniku ve 20. století. Dodal, že jím řízený ústav se zabývá obdobím nacismu. “Bacil antisemitismu” však podle něj nepatří jen do učebnic dějepisu, ale je stále přítomen.

Akce se v březnu přemístí do Valašského meziříčí na tamní festival valašsko-židovského přátelství Chaverut. Během tří víkendů se tam bude konat i společenské setkání s izraelským velvyslancem. Další zastávkou pak bude Praha. Tam se 17. dubna uskuteční ve Valdštejské zahradě sezení, na kterém se setkají politici, umělci a veřejnost. Akce bude mít název Kulturou proti antisemitismu a její součástí bude i Pochod dobré vůle centrem Prahy.

Na 11. a 12. června je pak naplánována další akce v Českých Budějovicích pod názvem České Budějovice pro Izrael. V říjnu se pak uskuteční Dny pro Izrael v Prostějově.

V rámci projektu Staronová šance se uskuteční i sbírka na provoz domova v izraelské Haifě. Ten je určen lidem, kteří přežili holokaust. V Izraeli žije zhruba 210.000 takových lidí, ale celá třetina z nich ve velmi nuzných poměrech. Domov v Haifě pojme až 80 lidí, podle organizátorů sbírky je však na čekací listine zapsáno asi 2000 žadatelů. Sbírka na tento domov potrvá až do konce roku.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Objevily se dokumenty poukazující na velké ústupky Palestinců

Další článek

Nesnáším muslimy