Zdroj: Shekel

Stávkující Řekové si zjevně moc neuvědomují, že zapalováním aut a bank svou krizi jaksi nevyřeší.

Oni si ale bohužel ani neuvědomují, že tu situaci ještě zhoršují. A nejde jen o reakce mezinárodních trhů, jde i o psychiku obyvatel Evropy. Je to takové to klasické podřezávání si vlastní větve.

Zhruba 16% řeckého hrubého produktu pochází z turistiky. A je jedno jestli přímo, či nepřímo a jestli legálně, nebo prostřednictvím tzv. šedé ekonomiky. To číslo je ale obrovské. Nejvíce návštěvníků mají samozřejmě z Německa. Němci jsou v Evropě známí jako nejvíce cestující národ.

No a já se v rámci své práce dost často setkávám s různými Němci a zaznívají zajímavé věci. Tak především si mnozí rozmýšlejí, jestli v létě do Řecka jet. A to celkem z logického důvodu, že si nejsou jisti, zda z důvodu stávky bude fungovat infrastruktura. Jestli náhodou nezůstanou někde viset na letišti, či na nějakém ostrově, protože zrovna budou stávkovat zaměstnanci trajektů. To je důvod celkem pochopitelný.

Ale nastupuje i důvod druhý a ten je pro Řeky velice varovný. Všichni víme, že velmi podstatnou část záchranného balíčku pro Řeky bude financovat právě Německo. A to navzdory tomu, že s tím dobrých 70% obyvatel nesouhlasí. Přeci jenom v Německu je věk odchodu do důchodu 67 let, nějaké 13. a 14. platy neznají ani teoreticky. Tak dost dobře chápu, že se právě Němcům nechce financovat někomu 15., 16. platy a odchod do důchodu v 53 letech. A jelikož ta poskytnutá pomoc většinu Němců tak moc štve, tak se slovy „že už je podporovat nebudou“ se prostě v létě do Řecka nechystají. A tento názor vůbec není ojedinělý, už jsem ho slyšel vícekrát.

V Řecku tak vyschne příliv bohatých turistů z velmi početné země. Je jen otázka času, kdy si toho sami Řekové všimnou a v zoufalé snaze zachránit aspoň něco začnou drasticky snižovat ceny za ubytování i jiné služby. A to je právě příležitost pro nás.

Tedy již z výše zmíněných důvodů bych do Řecka nedoporučoval letět. Ale krásně se dá po dálnicích bez přerušení dojet až do italského Brindisi nebo Bari a odtud trajektem do Řecka, nejlépe s italskou lodní společností. Najít ubytování nemůže být problém. Majitelé hotýlků a penzionů se určitě do nějaké stávky nezapojí. To už by asi bylo na vyšetření psychiatrem. A že by nebylo kde sehnat benzín? Tak dalece to nezajde, nejsme v Africe. Ale určitě lze také mít v záloze 20 litrový kanystr benzínu pro případné nouzové dojetí na hranice.

A pak už si jen lze vlastním autem užívat těch nádherných památek, kde bude určitě velmi málo turistů. K tomu nízké ceny, prostě jedinečná příležitost. Pokud bychom letos neměli naplánováno už něco jiného, určitě bych o tom uvažoval.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Opravdu mohou za krizi banky a bohatí?

Přečtěte si na stejné téma: Řecko klesá nezadržitelně ke dnu

2 Komentářů

 1. Jana Marková
  18.5.2010 – 5 Sivan 5770 v 16:44 — Odpovědět

  Moc hezký článek. Máte pravdu pane Flaško

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  18.5.2010 – 5 Sivan 5770 v 17:53 — Odpovědět

  Díky za pochvalu. V Řecku jsem byl v roce 1984, na Peloponesu a už, už se chystám to zopakovat. Buď 2011, nebo 2012. Letos je už naplánováno a připraveno Norsko.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Řecko klesá nezadržitelně ke dnu

Další článek

Fakta o našem zadlužování