Zdroj: Shekel

V arabských zemích dnes výrazně oslabily akciové trhy.

To je způsobeno především obavami investorů z nestability v Egyptě. Tím zmítají nepokoje a násilnosti mohou mít dopady i na okolní země Blízkého východu. Úřady tak dnes uzavřely burzu v Káhiře. Ta během tří dnů od vypuknutí nepokojů spadla o 17 procent. Zavřená bude pravděpodobně i v pondělí.

Oslabení se nevyhnulo ani burze v Dubaji, která je finančním centrem Blízkého východu. Celkem oslabila o více než čtyři procenta. Důvodem jsou obavy, že by se nepokoje mohly začít šířit. Obavy pramení také z toho, že Egypt je nejlidnatější zemí arabského světa. S násilnostmi se v minulých dnech potýkalo i Tunisko, tam se ale situace vrací k normálu.

“Je zde ten efekt nákazy, kdy investoři přemýšlejí, zda se to nerozšíří na celý arabský svět,” řekl šéf investiční společnosti Gulfmena Alternative Investments Haísam Arabi.

Hlavní index dubajské burzy během dne snapdl o 4,3 procenta na 1543,02 bodu. Největší ztrátu měly akcie společnosti Emaar Properties, která se podílela na stavbě nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa. Akcie se propadly o 8,3 procenta. Podobnou ztrátu utrpěly i akcie nízkonákladových aerolinek Air Arabia, celkem oslabily o 6,1 procenta.

Hlavní index burzy v Abú Zabí spadl o 3,7 procenta a uzavřel na 2561,06 bodu. Nejvíce oslabily akcie společnosti Dana Gas a to o 9,9 procenta. Tato společnost se zaměřuje na produkci zemního plynu. Nepomohla jí ani ujišťování, že egyptská součást firmy žádné problémy nemá. V regionu klesaly i další burzy, například index kuvajtských akcií oslabil o 1,8 procenta na 6822 bodl, katarské akcie odepsaly asi tři procenta na 8709,77 bodu.

Oproti tomu burza v Saúdské Arábii dokázala zpevnit. Její hlavní index posílil o 2,5 procenta na 6425,39 bodu. To je však podle analytiků způsobeno tím, že pracovní týden v této zemi začíná již v sobotu. Burza tedy reagovala na situaci v Egyptě o den dříve a tehdy také prudce klesla. Dnešní posílení tak pouze umazává ztrátu z minulosti, která činila zhruba šest procent.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Oblouky a bumerangy

Další článek

Aerolinky ruší lety do Káhiry, dopady pocítí celá ekonomika