Zhruba 200.000 lidí se dnes sešlo v ulicích Káhiry, aby se zúčastnili “milionového pochodu”, jehož cílem je svržení vlády prezidenta Husního Mubaraka.

V celém Egyptě byla zastavena meziměstská autobusová a železniční doprava. Egyptské úřady také blokují silnice vedoucí do hlavního města. Opoziční předák Muhammad Baradej dnes vyzval prezidenta k rezignaci. Dodal, že dokud Mubarak neodstoupí, nebude možné zahájit dialog.

Hlavním dějištěm demonstrací je především náměstí Tahrír, neboli náměstí Osvobození. I tam dnes zamířili protestující a na místě skandovali slogany proti režimu a Mubarakovi. Korespondent BBC uvedl, že počet demonstrujících je největší v moderní egyptské historii. Nepokoje si doposud vyžádaly okolo 300 životů.

Do ulic vyrazili i příznivci současného egyptského prezidenta. Těch se však sešlo pouze okolo 2000. Podle agentury DPA zatím ke střetům mezi skupinami nedochází.

Demonstrantům se snaží situaci zkomplikovat egyptské úřady. Uzavírají různa silniční spojení, například s Káhirou, ale i s Alexandrií, Suezem nebo Mansúrou. Údajně se chystá i přerušení mobilního telefonického spojení. Několik dnů již nefunguje ani internet. Zavřená je většina škol v Káhiře a také některé banky a burza. Začínají se tvořit fronty na chleba, jehož cena prudce stoupá.

Nepokoje se dotkly i turistů, kteří v Egyptě trávili dovolenou. Mnoho zemí své občany evakuovalo z Káhiry zvláštními letadly, celkem jde asi o 1500 lidí. Dalších 4500 však zůstává na letišti v Káhiře. Mnoho evropských zemí důrazně varovalo své občany před cestami do Egypta, mezi nimi i Česká republika nebo Německo.

Nepokoje mají dopady i na egyptskou ekonomiku. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s dnes snížila Egyptu státní rating dlouhodobých devizových závazků ze stupně BB+ na BB a také rating domácích krátkodobých závazků z BBB- na BB+. Podobné kroky provedla již v pondělí agentura Moody´s.

Obavy z rozšíření krize z Egypta na celý Blízký východ se projevily i na ceně severomořské ropy Brent. Ta v pondělí stoupla na 100 dolarů za barel. Podle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) však zatím žádné problémy nehrozí a případné zvýšení těžby zatím není v plánu.

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové zahynulo při nepokojích v Egyptě až 300 lidí. Zhruba 3000 lidí pak bylo zraněno a stovky lidí byly zatčeny.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

S vyděrači se nevyjednává

Další článek

Vojenští kaplani v Praze jednají o etickém rozměru své práce