Zdroj: ct24.cz

Z amerických diplomatických depeší zveřejněných serverem WikiLeaks vyplývá, že Izrael už v minulosti považoval současného egyptského viceprezidenta Umara Sulajmána za vhodného nástupce prezidenta Mubaraka.

Funkce viceprezidenta byla neobsazená až do současných protestů. Po jejich zahájení jmenoval Mubarak do této funkce dosavadního velitele rozvědky Sulajmána. Ten v minulosti navštěvoval Izrael a zprostředkovával rozhovory s Palestinci. Je mu 75 let.

Depeše datované do roku 2008 v pondělí zveřejnil list Daily Telegraph. Je v nich uveden výrok jednoho z poradců izraelského ministerstva obrany určený diplomatům z amerického velvyslanectví v Tel Avivu. Podle poradcových slov se v Izraeli věří, že “v případě Mubarakovy nemoci nebo úmrtí” ho přinejmenším na určitou dobu nahradí Sulajmán. Americký diplomat Luis Moreno k tomu do depeše napsal, že “není pochyb o tom, že Izraeli se představa Sulajmána (v úřadu prezidenta) zamlouvá”.

Depeše také uvádí, že delegace ministra obrany Ehuda Barak byla velmi “šokovaná tím, jak se Mubarak zdál zestárlý a jak nesrozumitelně mluvil”. Dále je v ní uvedeno, že izraelský poradce David Hacham byl prý se Sulajmánovým zástupcem v kontaktu i několikrát denně prostřednictvím telefonické horké linky.

Část egyptské opozice se se Sulajmánem v neděli sešla. Schůzky se zúčastnili i zástupci dosud zakázaného Muslimského bratrstva. Dříve opozice žádala Mubarakovo okamžité odstoupení, nyní se však odštěpila část, která je smířená s tím, že Mubarak ve funkci zůstane do konce mandátu. Nové volby jsou naplánovány na letošní podzim. Mezitím se mají připravit požadované ústavní reformy, které dají volbám nová pravidla.

Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Philipa Crowleyho schůzka nezahrnovala celé opoziční spektrum. Dodal k tomu, že “významné osobnosti egyptské společnosti nebyly přizvány a že rozhovory by měly být otevřeny všem”. Nikoho však nejmenoval.

Kromě odštěpené frakce požaduje zbytek opozice Mubarakovo okamžité odstoupení a od tohoto požadavku odmítá ustoupit. Protesty dnes pokračují již 15. dnem na káhirském náměstí Tahrír. Situaci monitoruje armáda, která se také snaží zajistit plynulost provozu.

V pondělí se také sešla k jednání vláda. Mubarak zde požadoval vyšetření násilností z minulého týdne. Bylo také rozhodnuto, že státním zaměstnancům se zvedne plat o patnáct procent. To se dotkne asi šesti milionů lidí, což je zhruba čtvrtina egyptské pracovní síly.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Z mostu tunel, snadno a rychle

Další článek

Ako uplatňovať Riadenie službou?