Zdroj: Shekel

Spotřebitelské úvěry pro domácnosti jsou velmi drahé a tedy jednoznačně nevýhodné. V letošním roce jsou podle ceny měřené roční procentní sazbou nákladů (RPSN) dokonce spotřebitelské úvěry nejdražší za posledních 5 let…

Co z toho plyne? Jednoduchý závěr – nejlepší je si vůbec žádné spotřebitelské úvěry nebrat a domácnost splácením velmi drahých splátek nezatěžovat. Je to však těžké, v dnešní době, kdy se nám společnost a všemožné reklamy snaží vnutit, co všechno potřebujeme nutně ke svému životu a že život na dluh je úplně normální, běžný a tedy i v pořádku.

Pravda je však jiná. Život na dluh v pořádku není a mnohé zadlužené státy, firmy a domácnosti dříve či později zjistí, že na splátky svých dluhů již nemají peníze. I samotné úvěry a jejich roční úrokové sazby jsou drahé právě proto, že se jejich poskytovatelé obávají nárůstu počtu klientů neschopných splácet své závazky vůči nim. Právě proto, že stoupá zadluženost celé společnosti, měly by státy ze všech svých sil začít již nyní snižovat schodky svých státních rozpočtů, urychleně především splácet své stávající dluhy a další již pokud možno nevytvářet, stejně tak zadlužené podniky musí omezovat své náklady a restrukturalizovat své provozy, a v neposlední řadě musí začít také domácnosti zodpovědně nakládat s vydělanými finančními prostředky, více šetřit a neutrácet za zbytečnosti.

Co se týká domácností, tak podle mého názoru ve skutečnosti jen velmi malé množství předmětů či služeb stojí za to, abychom si na ně brali spotřebitelský úvěr. A důležité je, aby výše našich případných splátek nebyla příliš velkou zátěží pro naše celkové příjmy. Možná je rozumné si na splátky koupit nějaké spotřebiče do domácnosti, pokud je nutně potřebujeme nebo nám vypovědí službu. Spotřebiče nebývají tak drahé a dají se někdy splácet i bez navýšení, je tedy předpoklad, že za pár měsíců budeme mít bez problémů splaceno. Ale ve většině ostatních výdajů se jako domácnost můžeme uskromnit a nevynakládat zbytečně velké sumy za nepotřebnosti, nebo věci, bez kterých můžeme bez problémů fungovat. A důležité je také to, abychom si předem vše řádně spočítali, přičemž musíme počítat i s možnou dlouhodobou nemocí, či ztrátou zaměstnání. I v takových případech by nám mělo vycházet, že na splácení půjček budeme pořád míst dost volných peněz. Nikdy by nás případné problémy neměly dostat do situace, že nemáme peníze na splácení našich závazků.

To nejhorší, čemu bychom se měli úplně vyhnout, a co ve velké míře dělají i státy a firmy, je půjčování si drahých peněz na splácení již existujících dluhů. V jisté míře se to děje také na úrovni domácností, kdy lidé něco splácejí, zjistí, že na to nemají a tak si vezmou další půjčku. Tím se dostávají všichni, kteří podobným způsobem hospodaří, do nebezpečné spirály dluhů, která může vést s velmi vysokou pravděpodobností až k bankrotu. Jak vážná může taková situace být si můžeme na vlastní oči prohlédnout již pár týdnů, kdy se nám téměř před očima hroutí ekonomika Řecka. Je myslím každému jasné, že není o co stát.

Autor: Jaroslav Kysilko

Přečtěte si také od autora: Portugalsko snižuje deficit, co uděláme my?

1 Komentář

  1. Mourek
    19.5.2010 – 6 Sivan 5770 v 15:17 — Odpovědět

    Moc pravdivé. Tady není třeba nic dodávat.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Neotesánek ČEZ

Další článek

Židé v médiích