Zdroj: Shekel

Izraelská ekonomika v loňském roce zaznamenala nárůst o 4,5 procenta.

Zrychlila tak růst z 0,8 procenta z roku 2009. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku byl růst nejvyšší, především díky vysokému vývozu a domácí spotřebě. Pro další rok se počítá s růstem o další čtyři procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad.

V posledním čtvrtletí se také zvýšil hrubý domácí produkt v celoročním přepočtu o 7,8 procenta. To je nejvyšší nárůst od třetího čtvrtletí roku 2006. Zapříčinily ho hlavně vysoké výdaje vlády a spotřebitelů, dále pak investice do základního jmění a vývoz.

“Je to ohromující. Je to vyšší růst, než kdokoliv očekával. Není to růst poháněný vládou, ale spíše soukromým sektorem – investicemi. To je nejzdravější způsob růstu, jaký můžete mít,” uvedl hlavní ekonom společnosti Clal Finance Amir Kahanovich.

Výdaje spotřebitelů se zvýšily o 9,8 procenta oproti třem předchozím měsícům. Taktéž vládní výdaje stouply o 5,7 procenta. Investice vzrostly o 15,9 procenta a vývoz, který se nejvíce podílí na ekonomickém výkonu Izraele, stoupl o 10,3 procenta.

Celosvětová krize v Izraeli způsobila jen krátkodobou recesi. Od roku 2009 však tamní ekonomika roste nejméně o 3,6 procenta každé čtvrtletí.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Aktívne počúvanie

Další článek

Konstantní bohatství