Zdroj: Shekel

Přelomové události v severní Africe a na Blízkém východě přiměly české ministerstvo zahraničí svolat k tomuto tématu poradu diplomatů.

Na ní dnes a v pátek analyzují situaci v Libyi i v ostatních arabských zemích, kde lidé protestují proti tamním režimům. Diplomaté “ladí noty” pro další postup, protože dominový efekt protestů podle expertů region historicky mění.

EU mezitím rozšířila sankce vůči libyjskému režimu i na pět klíčových libyjských finančních institucí. Na pátek svolává sedmadvacítka summit nejvyšších představitelů unie k Libyi a k situaci v dalších zemích. Demonstrace v Libyi totiž přerostly v krvavé střety s povstalci, kteří usilují o odchod vůdce Muammara Kaddáfího. Česko kvůli bezpečnosti přechodně uzavřelo svoje velvyslanectví v Tripolisu.

Podle informací ČTK čeští diplomaté na pražské poradě mimo jiné pracují s třemi scénáři, které mohou nastat v zemích, kde jsou nepokoje. Prvním je vznik “chaosu” v zemích, dalším je demokratizace a uvolnění společnosti a konečně třetí cestou by mohla být islamizace, tedy převzetí moci radikálnějšími silami.

“Debatujeme o tom, jaké dopady bude mít další vývoj na vztahy se Západem, na ekonomiku a obchod i na blízkovýchodní konflikt,” řekl ČTK nejmenovaný diplomat. “Rozdání karet se nyní mění, hovoříme o tom, jaké to bude mít důsledky i pro ČR,” dodal další účastník porady. Ta by se měla zabývat i bezpečností českých zastupitelských úřadů, komunikací s Prahou v krizových situacích či tím, jak co nejlépe chránit české občany, kteří se vyskytují v oblastech nepokojů.

Dvoudenní porady se účastní mimo jiné čeští diplomaté akreditování v Libyi, Tunisku, Egyptě, Bahrajnu, Jemenu, Íránu, Iráku, Jordánsku, Alžírsku, Palestině, Izraeli, Maroku, Kuvajtu, Libanonu, Saúdské Arábii a Sýrii. Ministerstvo uvádí, že v pátek by se jí měl zúčastnit i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. V Bruselu dnes před jednáním ministrů zahraničí EU ministr uvedl, že o vojenském zásahu v Libyi je možné uvažovat, pokud k tomu bude jasný mandát od Rady bezpečnosti OSN. Prezident Václav Klaus před několika dny uvedl, že s případným vnějším vojenským zásahem proti Kaddáfímu by nesouhlasil.

Praha 10. března (ČTK)

2 Komentářů

 1. Karel79
  11.3.2011 – 5 Adar B 5771 v 22:32 — Odpovědět

  Podporuji rozumný postoj pana prezidenta. Nechť se arabský svět sám vymaní ze svých problémů. Tak jako tak je odkázán na příliv peněz z prodeje ropy, takže dříve nebo později je sama ekonomika přivede k rozumu. A jak to dopadlo s neuváženou vojenskou intervencí, můžeme sledovat v Iráku a Afghánistánu.

  0
  0
 2. saša palička
  16.3.2011 – 10 Adar B 5771 v 17:42 — Odpovědět

  Pan prezident nejspíš hájí zájmy Ruska, nikoliv ty naše “národní” (ačkoliv o nich s oblibou mluví). Islámský svět prodělává strukturální krizi, která nám neprojde lacino. Neschopnost Západu zřejmě umožní Kaddáfímu vyhnat do světa další statisíce nespokojenců, kteří svou nenávist snadno zaprodají mstě vůči Izraeli, Evropě i USA. Tak jako zdatní stratégové vždy válčí na cizím území, moudří mírotvůrci usilují o to, aby se každému líbilo u něj doma. Když se k nám nahrnou cizí kverulanti a zapšklí fanatici, rázem tu bude bojiště a zhouba.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Arabská zima vyprázdnila už dva prezidentské paláce

Další článek

V jednoduchosti je krása – (Náhrdelník 11)