Zdroj: Archiv

Soud v Tel Avivu dnes poslal bývalého izraelského prezidenta Mošeho Kacava na sedm let do vězení za znásilnění a sexuální obtěžování.

Z deliktů ho obvinily tři zaměstnankyně ministerstva cestovního ruchu, které řídil v 90. letech, a prezidentského úřadu v době, kdy stál v čele státu. Usvědčen byl loni v prosinci. Exprezident vinu popírá. Tvrdí, že se stal obětí spiknutí a “organizovaného lynče”. Proti rozsudku se podle jeho právníka odvolá.

“Když žena řekne ne, má na mysli ne,” uvedla podle agentury Reuters tříčlenná porota v rozsudku. Podle AP exprezident propukl v pláč a křičel na soudce, že udělali chybu. “Je to lež! Ty dívky vědí, že je to lež!” volal.

Podle soudních dokumentů se nyní pětašedesátiletý Kacav znásilnění dopustil v dubnu 1998 a sexuálně obtěžoval dvě ženy v letech 2003 a 2005, kdy vykonával prezidentskou funkci.

Úřady se případem začaly zabývat před pěti lety, kdy Kacav oznámil, že jedna z jeho zaměstnankyň se ho snaží vydírat. Žena policii předložila svou verzi událostí a další ženy se k ní přidaly s obviněním ze sexuálních útoků. Kacav v roce 2007 dva týdny před vypršením mandátu pod tlakem veřejnosti rezignoval.

Agentura DPA poznamenala, že Kacav je prvním prezidentem ve dvaašedesátileté historii Izraele, který stanul před soudem a má nastoupit výkon trestu. Kromě sexuálních deliktů ho soudci v prosinci také shledali vinným z neslušného chování a maření spravedlnosti.

Soud mu podle AP uložil zaplatit v přepočtu asi 490.000 a 120.000 dvěma z jeho obětí. Ve vězení by se měl hlásit 8. května. S rozsudkem souhlasili dva ze tří soudců telavivského soudu.

Podle Kacavova advokáta Ciona Amira se jeho mandant odvolá. “Projdeme rozsudek a v příštích týdnech se odvoláme,” citovala ho AFP.

Za znásilnění v Izraeli hrozí nejméně čtyři, nejvýše pak 16 let odnětí svobody. Skupiny na ochranu práv žen usvědčení podle BBC přivítaly s tím, že obvinění ze sexuálního obtěžování bývají příliš často přehlížena. Izraelská média případ tehdy označila za politické zemětřesení.

Tel Aviv 22. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Internetové jaro 2011…

Další článek

Taková drobnost, která potěší