Zdroj: wikipedia.org

Kniha Talmud a midraš je úplným přehledem rabínské literatury, který autor, emeritní profesor Institutu pro judaistiku na vídeňské univerzitě Günter Stemberger, aktualizoval k roku 2010 pro rozšířené české vydání.

Vydalo ho nakladatelství Vyšehrad.

Autor se podrobně zabývá talmudskou literaturou, to jest Mišnou, Toseftou a jeruzalémským a babylonským Talmudem. Popisuje vzájemný vztah těchto základních náboženských děl, zabývá se problémem jejich kanonicity a pokouší se o jejich literární zařazení. Přibližuje také světžidovských midrašů, svérázných výkladů hebrejské Bible.

Stembergerovy výklady jsou zajímavou paralelou i alternativou k novozákonnímu a raně křesťanskému písemnictví. Připojená bibliografie dovedená rovněž do roku 2010, zahrnuje především evropskou, americkou a izraelskou literaturu.

kniha je úvodem ke studiu judaismu, ale je určena i zájemcům o biblistiku, religionistiku a dějiny kultury. V českém prostředí má zvlášť specifické postavení. V Čechách a na Moravě totiž existuje letitá tradice rabínské učenosti už od 13. století. V Praze byly v 16. století zakládány první tiskárny severně od Alp, ve kterých byla poprvé vytištěna významná díla rabínské literatury. Stembergerova kniha proto může přispět k jejímu ještě důkladnějšímu studiu i celé židovské tradice.

Stemberger (1940) studoval teologii a judaistiku v Rakousku, Velké Británii, Francii, USA, Izraelii na Papežském biblickém institutu v Římě. Je předním znalcem rabínské literatury a židovskýchdějin pozdní antiky. Kromě publikace Talmud a midraš, která vyšla v mnoha jazycích, vydal řadu jiných knih. Česky vyšly 2000 let křesťanství (1999) a Hermeneutika židovské Bible a Starého zákona (2007, spolu s Christophem Dohmenem).

nakladatelství Vyšehrad připravuje doplněné a podstatně přepravované vydání jeho knihy Klasické židovství: Kultura a dějiny rabínského období.

Praha 23. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Taková drobnost, která potěší

Další článek

ČRo: Heydrichův syn chce opravit zámek v Panenských Břežanech