Zdroj: Shekel

Syn někdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha chce opravit chátrající zámek v Panenských Břežanech u Prahy.

Vzniknout by zde mohlo například muzeum nebo památník národního odboje. Heydrichův syn Heider, který tady pobýval s matkou a sourozenci až do konce druhé světové války a následně odešel do Německa, nabídl obci, že sežene na rekonstrukci zámku peníze. Informoval o tom dnes Český rozhlas – Radiožurnál.

Heydrich, který byl mimo jiné spoluautorem takzvaného konečného řešení židovské otázky, byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor. Atentát na něj je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje.

Heydrichův syn Heider, kterému je dnes 76 let a s manželkou žije stále v Německu, zámek nedávno navštívil. Se starostou Liborem Holíkem se dohodl, že pomůže obci s rekonstrukcí. “Já jsem měl tu možnost jednat s Heiderem Heydrichem proto, aby se zámek uvedl do původního stavu. A on nabídl pomoc sehnat peníze, například přes Evropskou unii, ” řekl rozhlasu Holík. “Musíme oddělit syna od otce, protože v té době jemu, synovi, bylo tehdy deset let, když odtud odjížděli, takže on nevěděl, co je to válka,” dodal. Podle starosty by v zámku mohlo vzniknout muzeum nebo památník národního odboje.

Po válce byl zámek zestátněn a upraven. Sídlil v něm Výzkumný ústav kovů. V současnosti je opět v soukromém vlastnictví. Majitel ale nemá na opravu rozsáhlého objektu finance a s rekonstrukcí by podle rozhlasu souhlasil. Obec proto teď začíná jednat s Heydrichem o dalším postupu. O muzeum nebo památník v bývalém sídle jeho otce by velmi stála, a to mnohem více než v dalším místním zámku, kde za války pobýval tajemník protektora Karl Herman Frank. Tady už léta funguje domov pro seniory. Středočeský kraj chce ale důchodce přestěhovat a v prostorách zámku vybudovat právě památník odboje. To se ovšem obci nelíbí.

Atentát na Heydricha, který patřil k největším činům v historii odboje v Československu i celé okupované Evropě, posílil pozici československé exilové vlády, i díky němu západní mocnosti konečně odstoupily od mnichovské smlouvy. Zároveň ale vyústil v tvrdé potlačení odboje, za což byla akce, připravená londýnskou vládou, po válce někdy zpochybňována. Na zastupujícího říšského protektora zaútočili parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června. Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků.

Panenské Břežany (u Prahy) 24. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kniha Talmud a midraš je úplným přehledem rabínské literatury

Další článek

To je velice zbožný člověk – (Náhrdelník 13)